» رشد و توسعه فردی » هرآنچه که باید در مورد ویزای شنگن دانست
هرآنچه که باید در مورد ویزای شنگن دانست
رشد و توسعه فردی

هرآنچه که باید در مورد ویزای شنگن دانست

فروردین 9, 1403 10

اگر حتی کمی در مورد مهاجرت تحقیق کرده باشید، قطعاً نام ویزای شنگن یا ویزای شینگن را بارها شنیده‌اید. این ویزای خاص به دلیل داشتن مزایای متعدد و همچنین کاربردهای مختلف خود توانسته است به یکی از پرتقاضاترین ویزاهای جهان تبدیل شود. در واقع افراد بسیار زیادی به دنبال تهیه چنین ویزایی هستند.

نام این ویزای جذاب به دلیل وجود توافقنامه‌ای به نام «شنگن» بدین شکل انتخاب شده است. کشورهای عضو این توافقنامه مقررات مرزی خاصی را برای خود وضع کرده‌اند. این مقررات به منظور تسهیل رفت و آمد بین کشورهای مذکور به کار می‌روند. با داشتن این ویزا می‌توان بدون نیاز به تهیه چندباره ویزاهای مختلف برای کشورهای گوناگون، به آن‌ها سفر کرد.

در کشور ما نیز این ویزا همواره متقاضیان خود را داشته است؛ به همین دلیل قصد داریم در این متن به ویزای موسوم به شنگن بپردازیم و حوزه مهمی همچون ویزای کاری شنگن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر در این زمینه کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مناسبی به دست بیاورید.

کشورهای مرتبط با این نوع ویزا

اولین پرسشی که لازم است به آن پاسخ دهیم، مربوط به کشورهای امضا‌کننده توافقنامه شنگن یا شینگن است. در حال حاضر حدوداً 26 کشور مختلف خود را پایبند به این توافقنامه می‌دانند و آن را به طور کامل امضا کرده‌اند. از جمله مهم‌ترین کشورهای شامل ویزای شنگن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جمهوری چک
 • دانمارک
 • فرانسه
 • سوئد
 • آلمان
 • ایتالیا
 • هلند
 • مالت
 • اسلواکی
 • اسپانیا
 • لهستان
 • لتونی
 • فنلاند
 • اتریش
 • بلژیک
 • استونی
 • یونان
 • مجارستان
 • لوکزامبورگ

با یک نگاه ساده به این موارد می‌توان فهمید که اکثر کشورهای مهم اروپایی جزو کشورهای موجود در توافق‌نامه شینگن هستند. باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از کشورهای خاص همچون سوئیس و یا ایسلند در لیست این توافقنامه قرار می‌‌گیرند؛ اما جزو اتحادیه اروپا نیستند. با توجه به این مورد می‌توان بیان کرد که قدرت کلی ویزای شنگن واقعاً غیر قابل وصف است.

چه کشورهایی این ویزا را صادر می کنند؟

مورد دیگری که باید در مورد آن سخن بگوییم، امکان ارائه ویزای شینگن توسط کشورهای مختلف موجود در این توافقنامه است. بر اساس مفاد اصلی توافقنامه شنگن، کلیه کشورهایی که در این سند با همدیگر شریک محسوب می‌شوند، می‌توانند ویزای شینگن یا شنگن را ارائه کنند؛ بنابراین هیچ محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد که خود یک مزیت عالی به شمار می‌رود.

با توجه به این مورد می‌توان بیان کرد که در اکثر موارد، اگر مراحل مربوط به دریافت این ویزا به شکل مناسبی طی شود، افراد شانس خوبی جهت دریافت آن دارند، البته این امر دارای نکات ریز و جزئیات خاصی است که تنها با کمک مشاوران حرفه‌ای می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد.

فرم مشاوره مهاجرت 

مدل های مختلف ویزای شنگن شامل چه مواردی است؟

همانند اکثر ویزاهای موجود درجهان، این ویزا نیز مدل‌های مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها دارای کاربرد خاص خود هستند. انتخاب نوع صحیح ویزا اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد؛ زیرا به صورت مستقیم با مدت زمان اعتبار ویزای مدنظر ارتباط دارد. توجه داشته باشید که این ویزا (در هر مدلی) یک ویزای کوتاه مدت به شمار می‌آید. شما نباید ویزای شینگن را به عنوان یک ویزای بلند مدت در نظر داشته باشید.

از مهم‌ترین انواع این ویزا می‌توانیم به مواردی همچون ویزای توریستی یا گردشگری، ویزای درمانی، ویزای ترانزیت، ویزای مخصوص مسابقات ورزشی، ویزای مخصوص امور علمی، ویزای مخصوص بازدید از مراکز ویژه و همچنین ویزای ویزیتوری اشاره کنیم. با توجه به نام هر یک از ویزاهای گفته شده می‌‌توانید به سادگی با کاربرد کلی آن‌ها جهت سفر به کشورهای حوزه شینگن آشنا شوید.

ویزای کاری شینگن

اگر به بخش پیشین توجه کرده باشید، احتمالاً مشاهده کردید که در لیست انواع ویزاهای شینگن، نامی از مدل «کاری» نبود. دلیل این امر آن است که اصلاً ویزایی بدین نام وجود ندارد. برخی از افراد کلاهبردار از عدم آشنایی افراد مختلف با مقررات و قوانین ویزای شنگن سو استفاده کرده و چنین مواردی را مطرح می‌کنند. هدف آن‌ها تنها به بیراهه کشاندن کسانی است که قصد دارند در یک کشور اروپایی مشغول به کار شوند.

بنابراین توصیه می‌‌کنیم که فریب چنین افراد شیادی را نخورید و به طور کلی دقت داشته باشید که کشورهای حاضر در توافقنامه شینگن ویزایی به نام ویزای کاری صادر نمی‌کنند. با توجه به این مورد می‌توان بیان کرد که امکان دریافت اجازه (permit) کار در کشورهای حوزه شنگن با دریافت ویزای مربوطه وجود ندارد. حال این پرسش به میان می‌آید که چاره چیست و چطور باید برای این موضوع اقدام کنیم؟ راه حل اصلی در این زمینه، دریافت ویزای شینگن از نوع D است.

ویزای شینگن از نوع D یا ویزای ملی شینگن (national visa)

اگرچه موردی با نام ویزای کاری شینگن وجود ندارد؛ اما کشورهای ارائه‌دهنده این ویزا یک سری تدابیر خاص برای افرادی که قصد دارند با اهداف کاری وارد این حوزه شوند، مشخص کرده‌اند. ویزای D یا ویزای ملی شینگن به همین امر اختصاص دارد. این ویزا در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد دارند به منظور فعالیت شغلی کوتاه‌مدت وارد کشورهای حوزه شینگن شوند.

در برخی از موارد ممکن است یک شرکت حاضر در کشورهای حوزه شینگن، نیاز به استخدام یک متخصص ماهر خارجی برای مدت محدود (معمولاً نود روز) داشته باشد. در این صورت فرد مربوطه می‌تواند درخواستی را مبنی بر دریافت این نوع ویزا ارائه دهد. افرادی که برای دریافت ویزای شنگن از نوع ملی درخواست خود را ارائه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که مراجع ذی‌ربط کلیه سوابق شخصی، خانوادگی و کاری آن‌ها را به طور کامل بررسی خواهند کرد؛ بنابراین اگر با این موضوع مشکل خاصی ندارید، می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید.

توجه داشته باشید که این ویزا با اجازه کار یا ویزای کاری جداگانه هر کشور تفاوت اساسی دارد. در حالی که اجازه کار و ویزای کاری جداگانه را می‌توان به صورت مستمر تمدید کرد، شرط اصلی ویزای ملی شینگن آن است که پس از مدت خاصی به کشور مبدأ بازگردید؛ بنابراین باید تفاوت کاملی بین این ویزا و ویزاهای کاری قائل شوید.

از دست ندید:  علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی چیست؟

ویزای D نوع سینگل و نوع مولتی

کلیه مدل‌های مختلف ویزاهای شینگن دارای دو مدل اصلی سینگل و مولتی هستند. افرادی که درخواست خاصی به منظور دریافت ویزای شینگن ارسال می‌‌کنند، حتماً باید از بین این دو مورد یک گزینه را با توجه به نیازهای کلی خود انتخاب کنند.

اگر مدت زمان مسافرت شما به کشورهای اروپایی (حتی برای اهداف کاری) چندان زیاد نیست، باید به سراغ تهیه ویزای نوع سینگل بروید. این در حالی است که افراد متقاضی حضور به مدت طولانی‌تر، باید حتماً نوع مولتی را انتخاب کنند. متأسفانه بسیاری از افراد به این مورد توجهی ندارند و به همین دلیل خیلی سریع پرونده ویزای آن‌ها رد یا ریجکت می‌شود.

امکان تبدیل کردن ویزای شینگن به ویزای کاری وجود ندارد

ویزای کاری کشورهای اروپایی یک ویزای کاملاً متفاوت نسبت به ویزای شنگن است. شما به هیچ وجه نمی‌توانید ویزای شینگن خود را به یک ویزای کاری تبدیل کنید و از آن برای اقامت بلند مدت در هر یک از کشورهای حوزه شینگن بهره ببرید. علاوه بر این، اجازه تبدیل ویزای مذکور به بلو کارت اتحادیه اروپا نیز وجود ندارد.

تهیه ویزای کاری کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، مستلزم طی کردن یک روند کاملاً متفاوت نسبت به روند اخذ ویزای شینگن است. کار کردن در هر یک از کشورهای اروپایی شرایط و قوانین خاص خود را دارد و به همین دلیل کشورهای موجود در این حوزه، اقدام به ترکیب ویزای کاری و ویزای شینگن نکرده‌اند.

اگر قصد کار در چنین کشورهایی را دارید، باید از طریق دریافت یک پیشنهاد شغلی مناسب از کارفرمایان اروپایی، درخواستی را مبنی بر اخذ ویزای کاری ارائه کنید. اگر کلیه شرایط شما با شرایط مدنظر کشور مربوطه یکسان باشد، ویزای کاری مناسبی در اختیارتان قرار می‌‌گیرد که می‌‌توانید به کمک آن در همان کشور مشغول به فعالیت شوید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ویزای کاری برخلاف ویزای شینگن، اجازه سفر به کشورهای مختلف اروپایی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین ویزای کاری و ویزای شینگن است که حتماً باید به آن توجه داشته باشید.

چه افرادی شانس بالایی برای دریافت ویزای شینگن دارد؟

حال که به طور کلی در مورد ویزای شنگن و مدل‌های مختلف آن صحبت کردیم، بیایید به بررسی این مورد بپردازیم که چه افرادی راحت‌تر از بقیه امکان دریافت این ویزای کاربردی را دارند؟ البته باید بیان کنیم که قوانین مربوط به دریافت این ویزا ممکن است به صورت سالانه تغییر پیدا کند. به طور کلی، چنانچه گردش حساب مناسبی داشته باشید، هدف سفر خود را به خوبی مشخص کرده و مدارک خوبی را در رابطه با داشتن تمکن مالی ارائه کنید، شانس شما جهت دریافت ویزای شینگن افزایش پیدا می‌کند.

اگر پیش از این موفق به دریافت ویزای شینگن شده‌اید نیز می‌توانید خیال راحت‌تری نسبت به اخذ مجدد این ویزا داشته باشید. افرادی که قبلاً صلاحیتشان در این زمینه تأیید شده است، طبیعتاً با این روند به شکل بهتری آشنا بوده و می‌‌توانند نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام کنند.

دریافت این ویزا چقدر طول می کشد؟

از جمله مواردی که همواره در مورد آن پرسش‌های مختلفی مطرح می‌شود، مدت زمان موردنیاز برای دریافت این ویزا است. واقعاً نمی‌توان پاسخ دقیقی به این موضوع داد. روند ارائه و دریافت ویزاهای مختلفی همچون ویزای شینگن به فاکتورهای متنوعی بستگی دارد و به همین دلیل ممکن است مدت زمان موردنیاز برای هر فرد (به اقتضای شرایط او) متفاوت باشد.

آنچه که واضح بوده، نیاز به اقدام زودهنگام جهت دریافت ویزای شنگن است. به طور کلی هرچه سریع‌تر درخواست خود را جهت دریافت این ویزا اقدام کنید، می‌توانید زودتر از سایرین به موفقیت برسید. توجه داشته باشید که در سال‌های اخیر دریافت ویزای شینگن و یا ویزای کاری کمی دشوارتر از قبل شده است؛ بنابراین لازم بوده پیش از هرگونه کار خاصی نسبت به دریافت مشاوره در این رابطه اقدام کنید.

اخذ ویزا

سخن پایانی

ویزا را می‌توان یک اجازه برای عبور و مرور به کشورهای گوناگون دانست. در این بین ویزای خاصی موسوم به ویزای منطقه شنگن همواره نظر افراد علاقه‌مند را به خود جلب کرده است. افرادی که دارای این ویزا هستند، می‌‌توانند از مزایای بی‌نظیر آن نهایت استفاده را ببرند.

یکی از مهم‌ترین مدل‌های ویزای شنگن، مدل کاری این نوع ویزا است. با داشتن چنین ویزای خاصی می‌توان به منظور انجام فعالیت‌های شغلی گوناگون در کشورهای حوزه شنگن اقدام کرد، البته دریافت این ویزا شرایط خاص خود را دارد. کاریابی بین المللی کاربین به شما عزیزان در زمینه دریافت ویزای کاری و اقامت کاری یاری می‌رساند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان کاربین با شماره 02128111107 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

در متنی که خدمتتان ارائه شد، سعی کردیم که جوانب مربوط به ویزای شینگن یا شنگن را مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که مشاهده کردید، این ویزا دارای جزئیات مختلفی است و به همین دلیل پرسش‌های زیادی در مورد آن وجود دارد. در ادامه به برخی از این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

ویزای شینگن یا شنگن چه ویزایی است؟

این ویزا را می‌توان کاربردی‌ترین ویزای موجود در جهان دانست که با داشتن آن امکان مسافرت به بیست و شش کشور اروپایی فراهم می‌شود. ویزای شینگن متقاضیان زیادی دارد و افراد مختلفی در تلاش برای کسب آن هستند.

آیا ویزای کاری شینگن موجود است؟

خیر، ویزای خاصی تحت عنوان ویزای کاری شینگن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید برای دریافت ویزای نوع D یا ویزای ملی کشورهای حوزه شینگن اقدام کنید. ویزای شنگن D امکان سفر با اهداف کاری را برایتان فراهم می‌‌کند.

آیا ویزای شینگن به ما اجازه کار هم می‌دهد؟

خیر، افرادی که قصد دارند با کمک مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی وارد شوند، باید نسبت به کسب اجازه کار یا work permit اقدام کنند. توجه داشته باشید که قوانین اجازه کار در کشورهای مختلف، متغیر است.

چطور می‌توان این ویزا را سریع‌تر دریافت کرد؟

ویزای شینگن یک ویزای با تقاضای بالا است. هر ساله هزاران نفر درخواست خود را به منظور دریافت این ویزا ارسال می‌کنند. برای بهبود شانس خود، باید از مؤسساتی که در این زمینه مشاوره می‌دهند، کمک بگیرید.

ویزای نوع D شینگن چند مدل مختلف دارد؟

این ویزا را می‌توان به دو مدل اصلی سینگل و مولتی تقسیم‌بندی کرد. مدل سینگل مخصوص افرادی است که تنها برای مدت محدودی قصد اقامت دارند و مدل مولتی نیز برای ورود چندباره به کشورهای حوزه شینگن است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×