» رشد و توسعه فردی » گیاه تنباکو چیست ؟ (+شیوه کشت)
گیاه تنباکو چیست ؟ (+شیوه کشت)
رشد و توسعه فردی

گیاه تنباکو چیست ؟ (+شیوه کشت)

اسفند 20, 1402 10

گیاه تنباکو چیست ؟

شاید ندانید اما بدون شک یکی از پر کاربرد ترین گیاهان  و البته پر کشت ترین های آن که امروزه در جای جای دنیا و در قسمت های مختلف دیده می شود تنباکو می باشد که بیشتر نیز در ساخت مواد دخانی به کار می رود و از این روست که افراد زیادی در دنیا مدام از آن استفاده می کنند بدون آنکه بدانند و در حقیقت به آن نیاز دارند. اما این گیاه مهم در حقیقت گیاه تنباکو چیست ؟

تنباکو نوعی گیاه می باشد که از برگ های پهنی تشکیل شده است و از سوزاندن آن نیکوتین حاصل می شود و از این رو این گیاه در ساخت مواد دخانی مانند قلیان و سیگار استفاده می شود. تنباکو به برگ های قطعه قطعه شده این گیاه نیز گفته می شود که فرآوری و قابل استفاده شده است.

آیا می دانید که این محصول با کشف آمریکا توسط کریستف کلمب کشف شد و ساخت مواد دخانی از همان روز ها شروع شد.

​کشت تنباکو به چه شرایط آب و هوایی نیاز دارد

البته که تنباکو را می توان در هر جایی کشت کرد اما هر کشوری نمی تواند تنباکو خوب پرورش دهد و نوع با کیفیت ان را به بازار عرضه کند. شرایط کشتی تنباکو بسیار مهم است و این گیاه به این شرایط آب و هوایی نیاز دارد تا به درستی و با کیفیت بالا کشت شود :

 1. تابش مستقیم نور خورشید : معمولا گیاهانی که از برگ های ضخیم و بزرگ برخوردار می باشند به نور خورشید نیاز دارند و این تابش باید مستقیم و کامل باشد.

 2. آب مناسب : هرچند گیاه تنباکو نیاز به آبیاری زیادی ندارد و نسبت به کم آبی مقاوم می باشد اما خوب است بدانید که معمولا این گیاه در کشور هایی با بارندگی سالانه بین 400 میلی تا 1200 میلی کشت می شود تا به خوبی تنباکو با کیفیتی کشت شود.

 3. دمای هوا مناسب : در دمای هوای 25 تا 27 درجه این گیاه به خوبی رشد می کند و از کیفیت بالایی نیز برخوردار می باشد اما وقتی دمای هوا به 37 درجه برسد این گیاه ممکن است به خوبی رشد نکند و محصول نهایی در آخر با کیفیت نباشد.

پس اگر پرسیده شد که شرایط کشت گیاه تنباکو چیست ؟ حتما به این سه شرط مهم و حساسیت این گیاه فکر کنید.

​با کیفیت ترین تنباکو ها مال کدام کشور هاست ؟

ابتدا باید در نظر داشته باشید که اولین کشوری که با آن تنباکو را می شناسند قاره آمریکا می باشد و امروزه ایالات متحده همچنان یکی از تولید کشت کنندگان بزرگ تنباکو می باشد.

کشور های دیگر مانند کوبا ، هند ، برزیل و چین نیز به کشت این محصولات می پردازند و مزارع بزرگ تنباکو در آن ها یافت می شود. اما موضوع تنها کشت گیاه تنباکو نیست. کشور های زیادی هست که تنباکو خام را از کشور های دیگر دریافت می کنند و اقدام به تولید محصول قابل استفاده می نمایند. یکی از این کشور ها ترکیه است که تنباکو های موجود در ایران بسیاری از این کشور وارد می شود.

برای مثال تنباکو شب های مسکو که شما می توانید برای مشاهده و خریداری آن بر روی این لینک کلیک کنید : تنباکو قلیان شب های مسکو

گیاه تنباکو چیست ؟

​شیوه کشت گیاه تنباکو چیست ؟

بسیاری از ما از شیوه معروف مشهور کاشت گیاهان اشنا هستیم که با قرار دادن گیاه در خاک بذر رشد کرده و گیاه تنباکو و برگ های آن به دست می آید و برای اولین بار نیز این گیاه به این شکل به دست آمد. اما روش دیگری است. این روش کاشت گیاه تنباکو چیست ؟ در ادامه بیشتر در خصوص آن توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

 1. کشت در خاک : توتون در عمق خاک پرورش می یابد و دانه های آن گاها تا عمق 5 متری از خاک فرو می روند که از این روست که دمای خاک در شرایط رشد این گیاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به طور کلی در زمان جوانه زدن دمای خاک باید بین 10 تا 15 درجه سانتی گراد باشد و پس از رویش تا 5 درجه نیز مشکلی ندارد. از این روست که این گیاه در مناطق استوایی بهتر رشد می کند.

 2. کشت هیدروپونیک : یکی دیگر از روش هایی که امروزه برای کشت انواع گیاهان به کار می رود کشت هیدروپونیک است که در بستر آب صورت میگیرد. اگر می خواهید بدانید که کشت هیدروپونیک برای گیاه تنباکو چیست و به  طور کلی این شیوه کشت چگونه است بر روی لینک رو به رو کلیک کنید : گلخانه هیدروپونیک

از دست ندید:  نصب کلید کولر آبی

​کاربرد کشت گیاه تنباکو چیست ؟

همانطور که گفتیم تنباکو موجب به وجود آمدن و تولید شدن نیکوتین می شود اما نیکوتین به صورت عادی به دست نمی آید بلکه در نتیجه سوختن و استعمال دود آن است که تاثیر گذار می باشد. از این رو تنباکو در ساخت انواع محصولات دخانی مانند سیگار ، پیپ ، قلیان ، ویپ و … به کار می رود و بیشترین کاربرد آن در این زمینه می باشد.

​اثرات گیاه تنباکو بر سلامتی انسان چیست ؟

مضرات گیاه تنباکو چیست ؟ بدون شک برگ های سبز این گیاه به تنهایی هیچ ضرری برای کسی ندارند بلکه سوختن این گیاه است که تاثیر مخربی بر روی سلامتی دارد. تولید نیکوتین در بدن که ناشی از سوختن تنباکو می باشد اعتیاد آور می باشد و به جسم شما ضرر های زیر را می رساند :

 1. سرطان

 2. دیابت

 3. بیماری های قلبی و عروقی

 4. آسم و تنگی نفس

 5. بیماری های چشمی

 6. مشکل سیستم ایمنی

 7. و….

پس برای سلامتی خود و اطرافیان خود که شده از استعمال دخانیات که همان سوزاندن تنباکو می باشد خودداری نمایید و یک زندگی سالم در پیش بگیرید.

گیاه تنباکو چیست ؟

​سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به طور کامل برسی کنیم که گیاه تنباکو چیست و چه کاربردی دارد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از آن نهایت استفاده را برده باشید.

همچنین امیدواریم که پس از مطالعه این مطلب یکی از افرادی باشید که از استعمال تنباکو دست کشیده اند !

برچسب ها : کشت تنباکو,روش کشت تنباکو,تنباکو چیست,کشت هیدروپونیک تنباکو

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×