» رشد و توسعه فردی » از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا
از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا
رشد و توسعه فردی

از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا

اسفند 29, 1401 45

در برخی نقاط کشور به دلیل افزایش قیمت برق مواردی مانند استفاده از برق رایگان (امامی) به ویژه در فصول گرم سال رایج شده بود. در سال‌های اخیر که کابل‌های اصلی برق روکش شده اند، کمتر امکان استفاده از این روش وجود دارد. غیرفعال کردن کنتور برق یا دستکاری کنتور برق یکی دیگر از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر در برخی مناطق رواج یافته است، به طوری که برق از کنتور عبور می‌کند اما ولتاژ خروجی اندازه گیری نمی‌شود. کنتور برق دو نوع دیجیتال و قدیمی است که روش‌هایی برای دستکاری آن‌ها وجود دارد. البته این امر طبق قوانین جرم بوده و مجازات متخلفان را در پی خواهد داشت. تا اخر مقاله از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا با لرن دیلی همراه باشید.

کنتور برق دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

کنتورهای دیجیتال برق انواع مختلفی دارند. مدل قدیمی‌تر شامل یک سیستم مکانیکی شبیه به یک سیستم آنالوگ است که جریان الکتریکی را که از طریق سیم‌های سرویس به داخل ساختمان می‌گذرد اندازه‌گیری می‌کند، اما همچنین دارای مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) است که مصرف برق را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند.
جدیدترین نوع کنتور برق دیجیتال دارای سنسورهای AC (جریان متناوب) است که ولتاژ و آمپر سیم‌های ورودی را تشخیص می‌دهد. دقت این نوع کنتور دیجیتال کمی بیشتر از مدل‌های مکانیکی یا ADC است.

از دست ندید:  ربات لوگو ساز رایگان

به جای شماره گیری، کنتور دیجیتال دارای یک صفحه نمایش الکترونیکی است که شما یا سرور می‌توانید آن را از روی صفحه کنتور بخوانید یا اعداد را می‌توان به عنوان سیگنال فرکانس بالا به شرکت برق ارسال کرد. هنگامی که یک خانه یا کسب و کار مجهز به پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی است که برق را وارد شبکه می‌کند، کنتور دیجیتال مصرف خالص را ثبت می‌کند. این کنتورها مانند کنتورهای آنالوگ دارای دکمه‌ای برای غیرفعال کردن کنتور هستند.

دستکاری کنتور برق قدیمی با آهنربا

راهنمای نحوه کاهش سرعت کنتور برق دیجیتال با آهنربا؟

مقدار مقاومت SMD را که به صورت موازی به سیم پیچ جریان داخل کنتور متصل است، کاهش دهید. اگر مقاومت کارخانه ۱۵ اهم است، مقاومت ۱۵ اهم را با مقاومت ۵ اهم جایگزین کنید. نیروهای شما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. با این حال، ابتدا باید کنتور را باز کنید. این تنها تکنیک تکنولوژیکی برای کاهش سرعت واحدها در یک کنتور الکترونیکی دیجیتال است.

”مطالعه مقاله: سیم کشی کولر آبی

آیا آهن ربا می‌تواند به شما کمک کند در قبض برق خود صرفه جویی کنید؟

هنگامی که با انواع خاصی از کنتورها استفاده می‌شود، قرار دادن آهنربا در نزدیکی کنتور در یک موقعیت خاص برای مدت طولانی در ساعات مصرف، عملکرد کنتور را خنثی کرده و باعث می‌شود که آن را کمتر از میزان مصرف اصلی ثبت کند.

به عبارت دیگر، شما همچنان به همان مقدار برق مصرف می‌کنید، اما باعث می‌شوید که کنتور به درستی کار نکند و از ثبت دقیق تمام مصرف شما جلوگیری می‌کند. این دزدی محسوب می‌شود و حرام است.

از کار انداختن کنتور برق قدیمی با آهنربا

نحوه از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا

اگر آهنربا را نزدیک یک کنتور دیجیتال قرار دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در قدیم فقط دیسک‌های کنتور متحرک وجود داشت (نسبت به کنتورهای آنالوگ؛ دیسک یک سری چرخ دنده را می‌چرخاند که پنج عدد را حرکت می‌دهد که قدرت را بر حسب کیلووات ساعت ثبت می‌کند، به این مکانیسم مکانیزم نشان دهنده می‌گویند). به نظر می‌رسد برخی افراد سوراخ‌های کوچکی در جعبه‌های سگک ایجاد کرده و با باز کردن مسیر ورود عنکبوت‌ها به داخل کنتور، با استفاده از شبکه‌ای که ایجاد کرده اند، سعی در کاهش سرعت کنتور کرده اند. البته این درست نبود، اما همیشه افرادی بوده‌اند که تلاش کرده‌اند و بدون زحمت به چیزی رسیده اند.

از دست ندید:  صمیمیت چیست؟ - راهکارهایی برای ایجاد صمیمیت

همچنین در بین سایر روش‌های غیرفعال کردن کنتور، به نظر می‌رسد برخی از افراد از جوشکاری استفاده می‌کنند و این باعث می‌شود که دیسک متحرک کنتور به صورت معکوس عمل کند، اما این روش به محل جوش و شدت جریان آن بستگی دارد. بدیهی است که این روش چندان صحیح نیست و بهتر است انجام نشود.

اکنون به نحوه غیرفعال کردن کنتور دیجیتال می‌پردازیم، در صورت وجود ترانسفورماتور در داخل کنتور دیجیتال، قرار دادن آهنربا در مجاورت این ترانسفورماتور (تا حد امکان نزدیک) می‌تواند باعث شار بیش از حد در نیم سیکل شود و این می‌تواند باعث ایجاد دیود شود. اثری مشابه در الکترونیک کنتور دارد و اگر این کنتورهای دیجیتال برای حذف هارمونیک‌های ایجاد شده برای محاسبه مصرف انرژی طراحی شده باشند، آهنربا به فرد کمک می‌کند هزینه کمتری برای برق بپردازد.

البته ممکن است این کنتور دارای مدار تشخیص هارمونیک بالا نیز باشد و به دستگاه پیغام بدهد که سطح هارمونیک خیلی بالاست. در این صورت، یک سرباز ممکن است این آهنربا را کشف کند. البته برخی از سازندگان آی سی کنتور دیجیتال مدار خاصی را به آی سی‌های خود اضافه کرده‌اند که دلیل این امر این است که به این موضوع نیز فکر کرده و راه حلی برای آن یافته اند.

درست‌تر این است که همه هزینه برق خود را به طور کامل پرداخت می‌کنند، اگر این ترفندها متوقف نشود، ممکن است تعداد زیادی از مشترکان برق از آن استفاده کنند.

کنتورها باید با الزامات CBIP-304 و اصلاحات آن که برای جلوگیری از دستکاری آهنرباهای خارجی طراحی شده است، مطابقت داشته باشند. کنتور باید در برابر دستکاری با استفاده از آهنرباهای خارجی مصون باشد. اساساً این موضوع بیانگر این اصل است که کنتورهای دیجیتال باید به گونه‌ای طراحی شوند که حتی با استفاده از آهنربا نیز ضد دستکاری باشند و میزان دقیق مصرف برق را برای هر مشتری ثبت کنند.

چگونه می‌توان از آهنربا برای متوقف کردن کنتور برق استفاده کرد؟

اگر کنتور به صورت مکانیکی هدایت می‌شود و دارای یک دیسک گردان است که با سرعت مربوط به مصرف می‌چرخد، می‌توانید با استفاده از آهنربای قدرتمندی که در نقطه‌ای متصل به کنتور قرار داده شده است، آن را متوقف کنید. هنگامی که آهنربا را طوری قرار می‌دهید که دیسک را کند یا حتی متوقف کند، شماره گیری‌هایی که مقدار مصرف را بر حسب کیلووات ساعت نشان می‌دهند حرکت نمی‌کنند و کنتور ضبط مصرف واقعی انرژی را متوقف می کند.

با این حال، اگر به اشتباه قرار داده شود، ممکن است باعث شود دیسک سریعتر حرکت کند و مقداری بالاتر از میزان مصرف واقعی ثبت کند. توجه داشته باشید که آهنربا باید قابل توجه و در نتیجه سنگین باشد و باید به طور دائم به محفظه کنتور متصل شود تا دیسک را تا جایی که قبض برق کاهش می‌یابد متوقف یا کند، کند.

کنتور برق قدیمی با آهنربا

چرا نباید از آهنربا برای صرفه جویی در هزینه برق و  استفاده کرد؟

زیرا استفاده از آهنربا برای کاهش قبض به این معنی است که شما همچنان از همان مقدار انرژی معمول استفاده می‌کنید، اما به دلیل دستکاری در عملکرد کنتور، کمتر از مقدار واقعی به شرکت برق گزارش می‌دهید.

این غیراخلاقی است و شما نباید این کار را انجام دهید حتی اگر فکر می‌کنید گرفتار نمی‌شوید. فرض کنید شخصی به شما گزارش می‌دهد یا یکی از کارکنان شرکت برای گرفتن قرائت ماهانه وارد می‌شود و متوجه آهنرباهای بزرگ می‌شود (که باید به محفظه کنتور متصل شود). در آن صورت بلافاصله این سرقت را به شرکت گزارش می‌دهند.  ممکن است منجر به قطع برق شما، تشکیل پرونده و درخواست جریمه سنگین، بسته به کشور شما شود.

3.1/5 - (12 امتیاز)

تعداد دیدگاهها: 5

 1. رسول حیدری

  یه جا گفتید استفاده از آهنربا غیر اخلاقیه، ای باباا الان چی غیر اخلاقی نیست!

  • Dailyadmin

   :)))

 2. علی

  اخلاق تو ایران مرده وقتی حاکمیت دزده مردم هم دزد میشن برق مغازه که همیشه دوره ای صد یا دویست نیومده به یکباره با همون وسایل برقی قدیم شده ۳۴۰۰میلیون هزار تومان بیش از پانزده برابر جواب هم اینه دولت کم آورده از مردم باید بگیرن جبران بشه ما هم بریم از پشت کنتور مثل قدیم سیم بندازیم درسته !! جواب دزدی رو با چی بدیم

  • بروسلی

   ایول

 3. بروسلی

  اونجوری گفته حرامه که به سایتش گیر ندن ،ولی راهکار موجوده ،بگیرید لطفا بچه ها 😂🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×