» HOW TO » از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است
HOW TO

از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است

فروردین 12, 1402 30

یکی از پرکاربردترین لوازم جانبی باتری‌های قابل شارژ هستند. از این باتری‌ها در انواع دستگاه‌ها استفاده می‌شود. این نوع باتری‌ها با توجه به اندازه و کارایی خود می‌توانند در صنایع و یا وسایل مصرفی کوچک مانند لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند. باتری قلمی قابل شارژ نوعی باتری است که در گروه باتری‌های الکتروشیمیایی قرار می‌گیرد. این باتری‌ها در اندازه‌های مختلف و با مواد شیمیایی مختلف ساخته می‌شوند.

باتری‌های قابل شارژ گزینه خوبی برای حفاظت از محیط زیست هستند. در واقع این باتری‌ها به دلیل قابلیت شارژ مجدد نیازی به تعویض یا دور انداختن ندارند. البته شایان ذکر است که هزینه باتری‌های قلمی قابل شارژ بیشتر از باتری‌های یکبار مصرف است. برای شارژ این نوع باتری، پس از اکسید شدن ماده مثبت، الکترون تولید می‌شود و مواد منفی را کاهش می‌دهد.

این باتری یک وسیله ذخیره انرژی است که پس از تخلیه با اعمال جریان DC به پایانه‌های آن قابل شارژ مجدد است. ولتاژ منبع باید بیشتر از باتری باشد تا بتوان آن را شارژ کرد. چند دقیقه یا چند ساعت طول می‌کشد تا یک باتری شارژ شود. در مدل‌های کند باتری با سرعت کم شارژ می‌شود و حدود ۱۴ ساعت دوام می‌آورد. این در حالی است که در نمونه‌های شارژ سریع باتری در دو یا سه ساعت شارژ می‌شوند. البته در برخی موارد باتری در ۱۵ دقیقه شارژ می‌شود.

در نمونه‌های شارژ سریع از روش‌های خاصی برای کنترل دمای باتری استفاده می‌شود. زیرا انرژی زیاد در باتری‌ها باعث انفجار آن‌ها می‌شود. باتری‌های قلمی قابل شارژ اغلب در وسایلی مانند اسکوتر برقی، دوچرخه برقی، اتومبیل و بسیاری از وسایل دیگر استفاده می‌شوند. یکی از اقداماتی که منجر به آسیب به باتری قابل شارژ می‌شود تخلیه آن است. تخلیه باتری زمانی اتفاق می‌افتد که باتری را به صورت معکوس وصل کنیم. در ادامه در پاسخ به سوال از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است مقاله فراهم کرده‌ایم لذا همراه لرن دیلی باشید.

نحوه تشخیص باتری‌های جدید و قدیمی

دقیق‌ترین راه برای تشخیص نو یا قدیمی بودن باتری استفاده از دستگاه تست باتری است که ظرفیت باتری را تعیین می‌کند، اما همه به این دستگاه دسترسی ندارند.

روش دیگری که معمولا همه از آن استفاده می‌کنند، تست باتری با زبان است که با این کار یک شوک کوچک به ما وارد می‌کند. البته این روش برای همه باتری‌ها مناسب نیست.

روش دیگری که برای آزمایش همه باتری‌ها کار می‌کند، انداختن باتری است. باتری سالم وقتی روی زمین بیفتد نمی‌پرد و بلند نمی‌شود. اما اگر باتری خالی باشد، پس از انداختن آن روی زمین، می‌پرد و بالا می‌رود. این روش برای باتری‌های ۹ ولتی کار می‌کند.

علت بلند شدن باتری خالی از زمین این است که باتری سالم حاوی ماده‌ای به نام فلز روی است و این ماده سنگین است و وقتی باتری سالم به زمین برخورد می‌کند اجازه نمی‌دهد بالا بیاید.

در حین تولید برق توسط به اصطلاح باتری، دشارژ شده و فلز روی داخل آن به اکسید روی تبدیل می‌شود و به همین دلیل با برخورد با زمین بالا می‌آید.

نحوه تشخیص باتری‌های جدید و قدیمی

روش تشخیص شارژی بودن باتری قلمی (علامت اختصاری باتری قابل شارژ)

بهترین و پیشرفته‌ترین راه برای تشخیص باتری‌های قابل شارژ استفاده از تستر باتری است. که بتوانید قدرت باتری‌ها را به ساده‌ترین شکل ممکن تشخیص دهید. زیرا باتری‌های شارژی و غیر قابل شارژ در ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شوند. اینکه چگونه بفهمیم باتری قلمی قابل شارژ است یا نه یکی از ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین مسائل است. راه‌های زیادی برای تشخیص این موضوع وجود دارد.

البته از نظر ظاهری نیز می‌توان دید که چگونه می‌توان از شارژ شدن باتری قلمی مطلع شد. علامت اصلی این است که نماد باتری قابل شارژ AA یا AAA است. علاوه بر این، روی تصویر باتری شارژی، نماد و شکل سطل زباله متقاطع وجود دارد که نشانه آن است که محصول را می‌توان چندین بار استفاده کرد و نباید دور ریخت. در حالی که در باتری غیر قابل شارژ هیچ یک از این دو علامت را نمی‌بینید.

شکل و نوع استاندارد باتری قابل شارژ اندازه AA است. باتری نوع AA دارای اندازه ۵ سانتی متر و قطری در حدود ۱.۲ تا ۱.۴ سانتی متر است. و وزن آن کمتر از ۱۴ گرم و از ۳۲ گرم بیشتر نمی‌شود. البته نوع دیگری از این باتری‌ها نیز وجود دارد که دارای برچسب AAA است. و نسبت به نوع اول هم از نظر وزن و هم از نظر حجم کوچکتر هستند. اما ظرفیت باتری قابل شارژ AAA تقریبا یک سوم نوع AA است.

از دست ندید:  چجوری دیوار هارو برای عید تمیز کنیم؟

به این نکته توجه کنید که در تشخیص باتری‌های شارژی و غیرقابل شارژ، اندازه باتری‌ها را ملاک قرار ندهید زیرا ممکن است شرکت سازنده سایز‌های مختلفی را به بازار معرفی کند. به عبارت دیگر اندازه قطر یا طول اصلا ملاک نیست. اما به طور معمول، اندازه یک باتری قلمی قابل شارژ کوچکتر از یک باتری قلمی غیرقابل شارژ است.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که باید به دنبال لوگوی سازگار با محیط زیست روی باتری‌های قابل شارژ باشید. که بیشتر شبیه یک چرخه کامل است.

علاوه بر موارد فوق، رایج‌ترین راه برای تشخیص باتری‌های قابل شارژ، دانستن مزایای آن‌ها است. برخی از این مزایا شامل موارد زیر است:

 1. باتری‌های قابل شارژ قابل شارژ هستند.
 2. به محیط زیست آسیب نمی‌رساند.
 3. باتری‌های قابل شارژ قلمی بسیار ایمن هستند.
 4. میزان شارژ باتری‌ها در این تست بسیار پایین است.
 5. این نوع باتری‌ها نسبت به سایر باتری‌ها عمر قفسی بالاتری دارند.
 6. قیمت باتری‌های قابل شارژ بسیار مقرون به صرفه‌تر از انواع باتری‌های دیگر است.

فرق باتری شارژی با معمولی

تفاوت باتری قلمی شارژی و معمولی (فرق باتری شارژی با معمولی)

چگونه بفهمیم باتری قلمی قابل شارژ است؟ این سوالی بود که در ابتدا نیاز به اطلاعات زیادی برای رسیدن به یک پاسخ مناسب داشت. اکنون زمان آن رسیده است که تفاوت بین باتری‌های قابل شارژ و غیر قابل شارژ را بیاموزیم. همانطور که گفته شد باتری‌های شارژی رایج‌ترین نوع باتری‌های موجود در بازار هستند که با قابلیت‌های زیادی تولید می‌شوند. در مقابل باتری‌های قابل شارژ، انواع دیگری از باتری‌های غیر قابل شارژ نیز وجود دارند که قابل شارژ نیستند، دلیل این امر نیز نوع ساختار باتری‌های غیرقابل شارژ است.

که هیچ ساختاری برای شارژ این باتری‌ها طراحی نشده است و به همین دلیل با باتری‌های قابل شارژ متفاوت است. بهتر است بدانید که هر کدام از این باتری‌ها ساختار و مزایای متفاوتی دارند که می‌توانند بر یکدیگر برتری داشته باشند.

برای مثال می‌توان از باتری‌های قابل شارژ برای دستگاه‌ها و محصولات استفاده کرد. که باتری‌های غیر قابل شارژ نمی‌توانند برای آن محصولات استفاده شوند. در عوض، باتری‌های قابل شارژ برای کاربردهای باتری غیرقابل شارژ مناسب نیستند. هم باتری‌های قابل شارژ و هم باتری‌های غیر قابل شارژ برای تامین انرژی طراحی شده اند. و به عنوان یک نوع منبع تغذیه شناخته می‌شوند. بین باتری‌های قابل شارژ و باتری‌های قابل شارژ تفاوت‌هایی وجود دارد که عبارتند از:

مهمترین تفاوت این دو باتری در نوع ساختار آن‌هاست. زیرا هر کدام از این باتری‌ها با توجه به عملکردشان در ساختار متفاوتی طراحی شده اند.
عملکرد باتری‌های غیر قابل شارژ در مقایسه با باتری‌های قابل شارژ کاملاً متفاوت است. زیرا هر کدام از این باتری‌ها از تکنولوژی خاصی استفاده کرده‌اند و نوع خاصی از انرژی را برای دستگاه مربوطه تامین می‌کنند.

مقایسه باتری‌های قابل شارژ و باتری‌های غیر قابل شارژ

مقایسه باتری‌های قابل شارژ و باتری‌های غیر قابل شارژ

طول عمر باتری‌های قابل شارژ در مقایسه با باتری‌های غیر قابل شارژ بسیار طولانی است. به خاطر داشته باشید که باتری‌های قابل شارژ را می‌توان بارها شارژ و مجددا استفاده کرد. باتری غیر قابل شارژ این قابلیت را ندارد و پس از اتمام انرژی آن باید دور انداخته شود.

 • هر یک از این دو باتری در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف طراحی شده اند. حال هر یک از این دو باتری را می‌توان با توجه به شکل و ابعاد به انواع مختلفی تقسیم کرد.
 • باتری‌های قابل شارژ از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند تا بتوانند شارژ شوند. برخی از این قطعات در باتری‌های غیر قابل شارژ وجود ندارد.
 • باتری‌های قابل شارژ مجهز به یک شارژر مخصوص برای شارژ می‌باشند. اما باتری‌های غیر قابل شارژ اینطور نیستند.
 • قیمت باتری‌های شارژی و غیر شارژی با یکدیگر متفاوت است. و بهتر است بدانید که معمولا قیمت باتری‌های قابل شارژ با توجه به امکانات و تکنولوژی پیشرفته موجود در آن‌ها از سایر مدل‌ها بالاتر خواهد بود.
 • معمولا باتری‌های قلمی قابل شارژ در اندازه‌های بزرگتر نسبت به باتری‌های قلمی غیر قابل شارژ تولید می‌شوند. این موضوع یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو باتری است.
4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×