» رشد و توسعه فردی » نصب کلید کولر آبی
رشد و توسعه فردی

نصب کلید کولر آبی

اردیبهشت 24, 1402 102

یکی از مواردی که عموم مردم پس از خرید کلید و پریز باید با آن دست و پنجه نرم کنند، نصب کلید است. یکی از سختی‌های نصب کلید، نصب کلید کولر می‌باشد. به دلیل سادگی نصب کلید و پریز، بسیاری از افراد آن را ترجیح می‌دهند. به جای برون سپاری نصب به برقکارها، آن‌ها باید خودشان این کار را انجام دهند. نصب و سیم کشی پریزهای کلید مانند پریز تلفن و آنتن و حتی کلید و پریز برق به دلیل وجود ۲ سیم کار آسانی است. به طوری که حتی افرادی که از برق می‌ترسند به راحتی می‌توانند با قطع فیوزهای اصلی ساختمان کلید و پریز نصب کنند. اما مشکل اصلی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، نصب کلید کولر است، زیرا بر خلاف کلید و پریزهای دیگر، کلید کولر دارای ۶ پیچ می‌باشد.

نصب کلید کولر یا تعویض آن بسیار متداول است زیرا این کلید به دلیل آمپراژ بالایی که می‌تواند تحمل کند بسیار مستعد خرابی است. حتی در بسیاری از موارد که کولر آبی از کار می‌افتد و افراد مشکوک به خرابی موتور هستند، مشکل نیز به دلیل همین کلید است. این یک خنک کننده است. مراقب باشید که اگر کلید کولر را به درستی سیم کشی نکنید، ممکن است به موتور یا پمپ آسیب جدی وارد کنید. به هر حال اگر می‌خواهید یک بار برای همیشه نحوه نصب انواع کلید کولر را در لرن دیلی یاد بگیرید. همراه ما باشید.

انواع کلید کولر

بر اساس تعداد کلیدها

کلید کولر از نظر تعداد کلید به دو گروه سه پل و چهار پل تقسیم می‌شود. تفاوت کلید کولر ۴ پل با کلید کولر ۳ پل در این است که در کلید کولر چهار پل یک سیم خنثی داخل کلید و یک سیم از طرف مقابل وارد می‌شود. نول خارج می‌شود (یعنی علاوه بر فاز نول وارد کلید هم می‌شود) اما در کلید کولر سه قطبی فقط فاز وارد کلید می‌شود و سیم نول مستقیماً به کولر می‌رود. سریع و کند است و برعکس کلید خاموش و روشن دارد. با روشن بودن این کلید برق (هم فاز و هم صفر) به طور کامل در کولر قطع می‌شود. نسل جدید کلیدهای کولر چهار قطبی هستند زیرا با قطع کامل برق کولر امنیت بیشتری را ایجاد می‌کنند.

نصب کلید کولر آبی

بر اساس روش نصب (رو به رو و توکار)

از نظر کارایی و همچنین نصب و سیم کشی، کلیدهای کولر روکار و توکار مشابه هستند و کلیدهای کولر روکار همانند کلیدهای کولر سه پل سیم کشی می‌شوند.

 سه پل ساخته شده در کلید

در این مدل از کلید کولر آبی، کابل مستقیماً به جعبه توزیع می‌رود. این مدل کلید دارای ۴ ورودی است که به سیم متصل می‌شوند. در کلید کولر آبی توکار سه پل، ورودی F برای سرعت سریع، S برای سرعت پایین، P برای پمپ آب و M برای در پشت چهار پیچ وجود دارد که هر کدام با توجه به توضیحات داده شده مشخص می‌شوند.

سیم‌ها باید به این پیچ‌ها وصل شوند. در نقشه برقی کولر آبی کلیدی جدید، سیم‌ها توسط کلید به هم متصل شده‌اند و نیازی به استفاده از سیم نیست.

کلید کولر آبی ۴ پل

نصب کلید کولر آبی ۴ پل با کلید سه پل تفاوتی ندارد. تنها تفاوت وجود کلید اضافی در نقشه کلید کولر آبی است. این کلید برای قطع صفر در مواقعی که کولر کار نمی‌کند استفاده می‌شود. این امر احتمال اتصال کوتاه در بدنه کولر آبی را کاهش داده و خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهد.

از دست ندید:  خواص پرتقال و تاثیرات شگفت انگیز پرتقال بر روی بدن

پشت کلید کولر آبی ۴ پل، ۶ پیچ وجود دارد. برای نصب این کلید و سیم کشی کولر آبی باید جدول زیر را رعایت کنید. در این جدول SP برای سرعت بالا، SL برای سرعت کند، P برای پمپ آب، L برای فاز و N برای نول در نظر گرفته شده است.

نوع سیم کلید مرتبط
سیم تند متصل به پیچ SP
سیم کند متصل به متصل به پیچ SL
سیم فاز ورودی متصل به متصل به پیچ L
سیم نول ورودی متصل به متصل به پیچ N در پایین کلید
سیم نول خروجی متصل به متصل به پیچ N در بالای کلید
سیم پمپ کولر متصل به متصل به پیچ P

کلید کولر تمام پل

تفاوت کلید کولر آبی تمام قطبی با سایر کلیدها در این است که هنگام استفاده از آن می‌توانید فاز و نول را همزمان با کولر قطع کنید. در غیر این صورت روش نصب تمامی تیرها با کلید ۳ پل متفاوت نیست.

نصب کلید هوشمند

در مدل‌های قبلی کلید کولر آبی، سیستم کنترل ترموستات وجود نداشت، بنابراین امکان روشن کردن کولر با محیط وجود نداشت.

برای نصب کلیدهای کولر هوشمند ابتدا سیم فاز را رها کرده و به ترمینال فاز کلید هوشمند وصل کنید سپس یک سیم جدا از دسته نول بردارید و به ترمینال نول کلید هوشمند وصل کنید. سپس پمپ، سیم‌های تند و کند را باز کرده و به پایانه‌های کلید هوشمند وصل کنید.

کلید کولر آبی دلند

کلید کولر دلند الکتریک سه قطبی است بنابراین با نصب کلید کولر دلند مانند نقشه کلید کولر سه قطبی می‌باشد. ابتدا سیم تند و کند موتور را علامت زده و سپس آن را زیر ترمینال مشخص شده ببندید. سیم فاز را مشخص کرده و در قسمت مربوطه ببندید. یک سیم باقیمانده را به کلیدهای سمت راست و بالا وصل کنید.

کلید کولر دلند نوع جدید

کلیدهای کولر آبی دلند جدید سه پل هستند ولی سیم کارت نول داخل کلید قرار داده شده است. در نصب کلید کولر جدید دلند، پیچ SP سیم سریع، پیچ SL سیم موتور کند، سیم دو پیچ N سیم خنثی ورودی و خروجی، پیچ L فاز و سیم Pu می‌باشد. پمپ آب کولر در همین راستا توجه شما را به اطلاعات مندرج در وب سایت رسمی کلید دلند جلب می‌کنیم:

نصب کلید کولر دلند با مکانیزم جدید:

برای نصب مکانیزم، نیازی به برداشتن دکمه‌ها نیست.
نصب بر روی دیوار باید به گونه‌ای باشد که کلمه انگلیسی دلند حک شده روی کلید در قسمت پایین و پیچ‌های قرمز رنگ مخصوص فاز و نور ورودی در قسمت بالایی قاب قرار گیرد.
سیم کشی کلید کولر دلند نوع جدیدی از مکانیزم:

ن: ورودی جدید
N: خروجی صفر
L: فاز ورودی
Pu: خروجی پمپ
SL: خروجی آهسته
Sp: خروجی دور سریعش
10. کلید کولر آسیایی الکتریک

نصب کلید کولر ایران الکتریک

کلید کولر ایران الکتریک به صورت ۴ پل تولید می‌شود. از بالا خروجی صفر به پیچ SL سیم کند موتور و به پیچ SP سیم سریع موتور متصل می‌شود. و SL هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. قبل از نصب سیم‌ها سیم فاز را با فازمتر تعیین می‌کند و همچنین رنگ پمپ و سیم‌های تند و کند را از تقسیم داخل کولر مشاهده و تعیین می‌کند. نقشه کلید کولر ۴ پل از هر پل. یک مارک همانطور که توضیح داده شد و شما می‌توانید با مشخص کردن رنگ سیم‌های مختلف، تمام مارک‌ها را سیم کشی کنید.

3.2/5 - (6 امتیاز)

تعداد دیدگاهها: 2

  1. احمد

    سپاس از سایت خوبتون و مطالبی که برای راهنمایی میذارید. پایدار باشید

    • amirreza

      ممنون از نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×