» بدون دسته بندی » موسیقی راک علی‌رغم محدودیت‌ها، یک پدیده فرهنگی بین‌المللی شد
بدون دسته بندی

موسیقی راک علی‌رغم محدودیت‌ها، یک پدیده فرهنگی بین‌المللی شد

تیر 14, 1401 10

بریتانیا و آمریکا گسترش یافتند. موسیقی راک متاثر از ژانرهایی مانند فولک و بلوز است و شامل تأثیراتی از موسیقی جاز و کلاسیک است.

راک‌اند رول و راکابیلی تاثیر زیادی بر موسیقی راک داشتند. نام کوتاه شده راک راک‌اند رول است و از فعل به راک در انگلیسی به معنای حرکت دادن و تکان دادن می‌آید و در سال ۱۹۶۰ که موسیقی راک انگلیسی توسعه یافت، اصطلاح موسیقی راک عمومیت و رایج شد. از اواخر دهه ۱۹۶۰، نام راک‌اند رول تنها به موسیقی دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی اطلاق می‌شد، اما نام راک همچنان به عنوان نامی از این نوع (که شامل راک‌اند رول می‌شود) استفاده می‌شود. موسیقی راک با توسعه و گسترش سبک خود و همپوشانی با موسیقی انگلیسی و تأثیر آن و با وجود محدودیت‌ها و شرایط اجتماعی، به یک پدیده فرهنگی بین المللی تبدیل شد. موسیقی راک شامل انواع مختلفی از سبک‌های مختلف و متنوع است که از مقبولیت عمومی برخوردار است.

دوران راک کلاسیک

در دهه ۱۹۶۰، که از آن به عنوان عصر طلایی یا دوره راک کلاسیک یاد می‌شود، تعدادی از زیر ژانرهای موسیقی راک مانند بلوز راک، فولک راک، کانتری راک و تلفیقی جاز-راک ظهور کردند که بسیاری از آن‌ها سهم قابل توجهی در توسعه راک روانگردان. آن‌ها معتقد بودند که تحت تأثیر تأثیرات ضد فرهنگی قرار گرفته است. سبک‌های جدیدی که از این تأثیرات به وجود آمدند شامل راک پراگرسیو بود که عناصر هنری را گسترش داد. گلم راک که بر سبک‌های بصری و تئاتری تاکید داشت و زیر شاخه‌های اصلی هوی متال که بر قدرت صدا و سرعت همزمان با تنوع تاکید داشتند. در نیمه دوم دهه ۷۰ پانک راک ضمن تقویت و مقابله با این جریانات، شروع به تولید فرمی جدید و پرانرژی از موسیقی کرد که با نقدهای آشکار سیاسی و اجتماعی مشخص شد.

از دست ندید:  ناسا شرکت تامین کننده سوخت موشک‌های خود را جریمه و برکنار کرد

پانک در دهه ۱۹۸۰ با مجموعه‌ای از سبک‌های دیگر نفوذ کرد که شامل New Wave، Post-Pank و در نهایت جنبش آلترناتیو راک بود. از دهه نود، آلترناتیو راک بر راک تسلط داشت و خود را به زیر شاخه‌های گرانج، بیت پاپ و راک مستقل تقسیم کرد. علاوه بر این، سبک‌های فرعی مانند پاپ پانک، رپ راک و رپ متال از آن تاریخ پدید آمدند و بررسی تاریخ راک نشان می‌دهد که سبک‌هایی مانند گاراژ راک/پست پانک و سینت پاپ در آغاز هزاره جدید احیا شدند.

محرکه موسیقی راک

موسیقی راک همچنین نیروی محرکه‌ای برای جنبش‌های فرهنگی و سیاسی بود که منجر به ظهور خرده فرهنگ‌هایی مانند مدها و راکرها در بریتانیا و هیپی‌هایی شد که در دهه شصت در سانفرانسیسکو، ایالات متحده متولد شدند. به طور مشابه، در دهه هفتاد، فرهنگ پانک خرده فرهنگ‌های برجسته‌ای مانند گوت و ایمو را پایه‌گذاری کرد.

راک با ملودی آوازی و آوازی همراه با هارمونی است که توسط گیتار الکتریک، گیتار باس و درام پشتیبانی می‌شود، اغلب با تأکید بر ضرب‌های قوی. به طور معمول، راک یک موسیقی ملودیک با امضای ۴/۶ زمان و همراهی کرال است، اگرچه به دلیل تنوع بیش از حد و ویژگی‌های رایج موسیقی، تعریف دقیق موسیقی راک دشوار است. مانند موسیقی پاپ، اشعار بر مضامین احساسی تأکید دارند، اگرچه ارجاعاتی به طیف وسیعی از زمینه‌های سیاسی و اجتماعی دیگر نیز یافت می‌شود. با تسلط سفیدپوستان بر راک، نوازندگان مرد به عنوان یک عامل تاثیرگذار در شکل گیری زمینه‌های موسیقی راک شناخته شدند. موسیقی راک از نظر تأکید بر موسیقی، اجرای زنده و اصالت ایدئولوژی در رتبه بالاتری از موسیقی پاپ قرار دارد.

برای یادگیریِ بی حد و مرز همراه لرن دیلی باشید!

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×