» HOW TO » 6 راه حل برای اینکه چطور جای چسب نواری را پاک کنید
پاک کردن جای چسب نواری
HOW TO - رشد و توسعه فردی

6 راه حل برای اینکه چطور جای چسب نواری را پاک کنید

اسفند 25, 1401 10

چسب نواری یکی از پرکاربردترین چسب‌هایی هست که در مصارف مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، پس از استفاده از آن در اکثر مواقع میخواهیم آن را از سطح مد نظر جدا کنیم ولی جای آن بر روی سطوح باقی می‌ماند و انواع گردوخاک‌ها را به خود جذب میکند  و تمیز کردن جای چسب نواری (چسب شیشه ای) سخت‌تر می شود. در این مقاله از learndaily.ir با ما همراه باشید تا به شما راه‌های کلیدی برای پاک کردن جای چسب نواری را توضیح دهیم.

برای پاک کردن اول پاک کننده را تست کنید

اول تست کن لطفاً ابتدا پاک کننده را بر روی باقیمانده خود در یک منطقه غیر قابل توجه که به چشم نمی‌آید آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به سطح آسیبی وارد نمی‌شود. این امر به ویژه در مورد چوب، سطوح رنگ شده و هر سطحی که براقیت بالایی دارد صادق است، زیرا عوامل موجود در برخی از پاک کننده‌ها می‌توانند سطح را کدر کرده و یا آن‌ها را تغییر رنگ دهند!

پاک کردن جای چسب نواری با سریع کندن چسب

هنگام کندن چسب سریع این کار را انجام دهید

به چسب مانند چسب زخم فکر کنید. برداشتن آهسته آن باعث جریان و جدا شدن می‌شود و چسبندگی (و درد) بیشتری ایجاد می‌کند، در حالی که کندن آن با یک حرکت باعث پاک شدن و درد کمتری می‌شود. این لزوما برای همه سطوح صادق نیست. این یک تکنیک ایده‌آل برای نوار چسبی است که برای چند روز روی نوار چسبنده بوده است، اما اگر نوار خشک شده است کمی زمان بیشتری برای جدا کردن آن صرف کنید تا به سطوح آسیب نرسانید زیرا ممکن است سطح نیز تحت تأثیر قرار گیرد. اگر نوار روی دیوارهای مخصوصا رنگ شده خیلی طولانی باشد.

ابتدا چسب را کمی خراش دهید

برای پاک کردن مقدار کمی از چسب‌های ساختمانی از روی صفحه، قالب و کف خود، از یک چاقوی بتونه برای خراش دادن چسب استفاده کنید. فقط مراقب باشید که لبه چاقو را خیلی محکم روی سطح نبرید تا آسیبی به آن وارد نشود. (برای سطوح مقاوم در برابر خراش یا سنگ یا آینه، از یک تیغه مستقیم برای خراش دادن بقایای آن استفاده کنید.)

از دست ندید:  خواص پرتقال و تاثیرات شگفت انگیز پرتقال بر روی بدن

آب گرم و صابون روشی کلیدی برای پاک کردن جای چسب نواری از روی سطوح مختلف

آب گرم و صابون امتحان کنید. برای سطوحی مانند اکریلیک، گچ، آسفالت، مس، لعاب، شیشه، مشمع کف اتاق، مرمر، پیوتر، پلکسی گلاس و همه چیزهای وینیل، تنها چیزی که نیاز دارید آب گرم و گلدار است. آب گرم نوار را نرم می‌کند بنابراین می‌توان آن را با یک اسفنج یا پارچه جدا کرد.

گرم کردن چسب نواری قبل از جدا کردن از سطح

حرارت اعمال کنید. مانند آب گرم که نوار را نرم می‌کند، گرما می‌تواند به ذوب چسب‌های سرسخت بدون آسیب رساندن به سطح کف یا دیوار کمک کند. فقط یک دقیقه با سشوار، تفنگ حرارتی یا حتی یک مشعل دمنده این کار را انجام می‌دهد. در حالی که حرارت را روی سطح کف یا دیوار خود اعمال می‌کنید، چسب را به آرامی خراش دهید. هنگامی که سطح سرد می‌شود، چسب ساختمانی تمایل به سفت شدن دارد، بنابراین برداشتن آن بدون آسیب رساندن به کف یا دیوار برای شما دشوار می‌شود.

پاک کردن جای چسب نواری با گرم کردن سطح

استفاده از الکل و استون برای سطوح غیر رنگی

الکل برای نجات استفاده از کمی الکل مالشی را در نظر بگیرید که برای چسب‌های حساس به فشار غیر حلال است. هنگامی که الکل مالش می‌دهید، باقی مانده چسب چسبندگی خود را از دست داده و رسوب می‌کند. این می‌تواند با استون یا پاک کننده لاک ناخن نیز کار کند. به خاطر داشته باشید که الکل یا استون ممکن است به سطوح رنگ شده آسیب برساند، بنابراین در استفاده از این مواد مراقب باشید.

پاک کردن رد چسب شیشه ای

سوال مهم : چگونه از باقی ماندن جای چسب نواری جلوگیری کنیم؟

همیشه، همیشه قبل از چسباندن نوار، سطح خود را تمیز و خشک کنید. کثیفی، گریس، پرز، رنگ قدیمی، رنگ خیس، گچ… همه اینها احتمال چسبندگی اضافی را افزایش می‌دهد ، اما مهمتر از آن، این می‌تواند دلیل شکست نوار باشد. همچنین می‌توانید نوار خود را به روز کنید. برداشتن نوار قدیمی، تمیز کردن سطح و استفاده از نوار تازه باعث کاهش چسبندگی می‌شود.

آخرین، اما نه کم‌اهمیت، نوارهای مخصوصی وجود دارد که به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا هیچ اثری از خود باقی نگذارند (به عنوان مثال، نوار گچ‌بری). اگر مشکلات باقیمانده کار بیشتری در محل ایجاد کند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که نوار گران‌تری را در نظر بگیرید که بار اول کار را به درستی انجام می‌دهد.

 

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×