» سبک زندگی » مقدار پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ
مقدار پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ
سبک زندگی

مقدار پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ

اسفند 25, 1401 41

نحوه محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ یکی از سوالاتی است که بین تمام مشتریان مطرح می‌شود. برای تهیه این مدل از پرده‌های پانلی می‌توانید از انواع پارچه‌ها مانند ابریشم، حزن، مخمل، کتان و سایر پارچه‌های موجود استفاده کنید.

اگر قصد دارید برای دکوراسیون خود پرده تهیه کنید، با وجود مدل‌های متنوع با رنگ‌های مختلف، انتخاب آن کمی سخت است. این مشکل برای خرید پرده پانچ به دلیل وجود پارچه‌ها و روبان‌های مختلف دو چندان می‌شود.
پرده‌های پانچ پرده‌هایی هستند که درز ساده‌ای دارند و توسط حلقه‌هایی به نام پانچ روی میله پرده آویزان می‌شوند. محبوبیت استفاده از پرده‌های پانچی به دلیل سادگی، تنوع رنگ و نصب سریع و آسان این پرده‌ها است. فروشگاه‌های عرضه پرده و سایت‌ها و فضای مجازی بستر مناسبی برای مشاهده انواع مدل‌های ساده و طرح دار پرده پانچ می‌باشد. نکته مهم این است که دوخت پرده پانچ بسیار آسان و ساده است. اگر می‌دانید برای دوخت پرده پانچ چند متر پارچه لازم است، می‌توانید به راحتی پرده پانچ را بدوزید و از آن استفاده کنید. در این مطلب از لرن دیلی به چند نکته مهم از جمله نحوه محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ و نحوه محاسبه پارچه اشاره می‌کنیم.

نحوه محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ کردن پرده

هنگام محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ کردن باید به چند نکته مهم توجه کنید. اولین نکته مهم نوع متریال و طرح پارچه است که گزینه‌های خرید بیشتری را ایجاد می‌کند. نکته دوم محل نصب و استفاده از پرده‌های پانچ است که می‌تواند در اتاق نشیمن، اتاق خواب و سایر قسمت‌های خانه باشد.

جنس پرده‌های پانچ شده مشابه پرده‌های دیگر است و تنها تفاوت آن با مدل‌های دیگر در نحوه دوخت پارچه است. دوخت پارچه پرده پانچ در دو طرح نوار پانچ و حلقه پانچ امکان‌پذیر است.

۳ ترفند طلایی اندازه مورد نیاز برای دوخت پرده پانچ

عرض ۱.۴۰ و ۳ متر برای پارچه‌های پرده پانچ وجود دارد. استفاده از پارچه‌های با عرض ۱۴۰ برای پرده‌های آماده پانچ و همچنین پرده‌هایی است که فقط برای دو طرف پرده در نظر گرفته شده اند. اندازه قد به اضافه ۲۰ سانتی متر اضافی برای دوخت اندازه مورد نیاز است.

اما اگر قصد دارید کل پنجره را با پرده پانچ بپوشانید، باید از پارچه با عرض ۳ متر استفاده کنید. عرض ۳ متر به عنوان ارتفاع پرده در نظر گرفته می‌شود و برای عرض پرده باید مقدار مناسبی پارچه خریداری شود. در مورد تعداد حلقه پانچ در هر متر پارچه باید گفت که در صورت استفاده از نوار پانچ نیازی به محاسبه تعداد حلقه در هر متر پارچه نیست. در واقع، حلقه‌های پانچ از قبل روی نوار قرار دارند. با این حال، اگر از حلقه استفاده می‌کنید، باید از استاندارد دوخت آن آگاه باشید.

مراقب باشید تعداد حلقه‌ها در تمام طول پارچه باید زوج باشد. به طور کلی برای هر ۱.۵ متر پارچه ۸ حلقه پانچ لازم است. در این حالت پرده به یک پانل با چهار چین تبدیل می‌شود. با این حال می‌توان از تعداد حلقه‌های کم و بیش استفاده کرد که در این صورت تعداد چین‌های پرده کمتر یا بیشتر می‌شود. یک پلیسه به پرده نصب شده اضافه می‌شود تا هر دو حلقه افزایش یابد. استفاده از تعداد حلقه استاندارد باعث می‌شود بهترین نتیجه از دوخت پارچه حاصل شود.

نحوه محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ کردن پرده

برای یک پرده پانچ ساده چند متر پارچه لازم است؟

پرده تک پانچ به معنای پرده‌های پارچه‌ای تک رنگ مانند کتان، گونی بافته شده، حزان، شنل، مخمل و نقوش دیگری است که در آن از یک رنگ استفاده شده است. مقدار پارچه مورد نیاز برای این طرح پانچ بین ۲.۵ تا ۳ برابر پنجره است.

اگر پارچه را دو برابر پنجره در نظر بگیرید، به دلیل سادگی پارچه و رنگ پرده، کمی خلوت و یکنواخت می‌شود، پس بهتر است اندازه پنجره را در نظر بگیرید. بین ۲.۵ تا ۳ برابر پارچه.

نوار پانچ تهیه کنیم یا حلقه پانچ کدام یک مناسب‌تر است؟

در واقع استفاده از نوار پانچ کار شما را آسان می‌کند و نیازی به محاسبه تعداد حلقه‌ها نیست. هنگام استفاده از حلقه پانچ، باید استانداردهای تعداد حلقه در هر متر پارچه را بدانید. اینکه نوار پانچ یا حلقه پانچ مناسب‌تر است بستگی به نحوه استفاده از آن‌ها دارد. زیرا هر کدام از این دو مورد برای پارچه‌های خاصی مناسب ترند و عملکرد بهتری دارند.

حلقه پانچ گزینه مناسب‌تری برای پرده‌های پانچ تزئینی مانند پانچ ساده و چاپ شده است. استفاده از انگشتر برای این نوع پارچه باعث می‌شود که حلقه‌های رنگی نسبت به رنگ پرده و میله آن دوخته شده باشد. نوار آماده پانچ نیز گزینه مناسبی برای پارچه‌های ابریشمی و توری محسوب می‌شود. استفاده از نوار پانچ برای این پارچه‌ها بهترین دوخت را برای پارچه ایجاد می‌کند و جلوه پرده را پس از نصب بسیار زیباتر می‌کند. مواردی نیز وجود دارد که لازم است همزمان از حلقه‌های پانچ و نوار پانچ استفاده کنید.

از دست ندید:  روش صحیح مسواک زدن

اندازه مورد نیاز برای دوخت پرده پانچ

۳ ترفند طلایی اندازه مورد نیاز برای دوخت پرده پانچ

ابتدا باید اندازه پنجره را به دقت اندازه بگیرید تا پرده به درستی نصب شود. پس از تعیین اندازه، باید عرض پنجره را بدانید و پس از آن پارچه مناسب را تهیه و خریداری کنید.

اصولاً پارچه انتخاب شده باید متناسب با نوع مدل مورد نظر شما باشد، یعنی پرده در سه مدل چین دار، چین دار متوسط و پلیسه بالا دوخته می‌شود. باید بدانید کدام را می‌خواهید.

  1. پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ کم تاشو: در واقع مقدار پارچه تهیه شده باید دو برابر عرض پنجره باشد، مثلاً اگر عرض پنجره ۲ متر است باید ۴ متر پارچه تهیه و خریداری کنید.
  2. پارچه مورد نیاز برای پرده‌های چین دار متوسط: در واقع از این مدل پارچه بیشتر استفاده می‌شود، بنابراین برای تهیه پارچه مورد نیاز آن‌ها باید مقدار پارچه ۲.۵ برابر عرض پنجره باشد. مثلا اگر عرض پنجره دو متر است باید ۵ متر پارچه تهیه و خریداری کنید.
  3. پارچه مورد نیاز برای پرده پانچ زیاد است: این نوع پرده‌ها در دکوراسیون‌های کلاسیک کاربرد زیادی دارند. این مدل از پرده‌ها بسیار چین دار و سنگین بوده و پارچه مورد نیاز آن‌ها تقریباً ۳ برابر عرض پنجره است. اگر عرض پنجره دو متر باشد باید ۶ متر پارچه تهیه کرد.

روش اندازه گیری محل نصب پرده پانچ

برای اندازه گیری پرده پانچ در مرحله اول باید عرض و ارتفاع پنجره را به دقت اندازه گیری کرد. اگر در دو طرف پنجره دیوار وجود دارد، باید از دیوار تا دیوار مقابل اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری ارتفاع باید از سقف تا کف ساختمان اندازه گیری کرد.

گاهی اوقات ارتفاع و عرض پنجره ممکن است کوتاه باشد. در این حالت از چهار جهت پنجره یعنی هر طرف ۱۰ سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید. اما برای اندازه گیری و دوخت حلقه‌های پانچ پرده باید گفت که تعداد مورد نظر حلقه پرده پانچ بستگی به عرض پرده دارد. معمولاً برای هر حلقه در پرده پانچ باید فاصله‌ای بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر رعایت شود.

باید عرض پرده را ۲۰ سانتی متر بیشتر ببرید، این قسمت زیر پرده قرار می‌گیرد و لبه پرده را می‌پوشاند. در واقع پارچه حلقه‌ها را باید از وسط تا کنید و خط دوخت را حتما وسط قرار دهید و سپس لبه آن را بدوزید. برای دوخت نوار پرده پانچ شده باید نوار را به فاصله ۱۰ سانتی متر از هر طرف وارد کرده و سپس آن را بدوزید. البته هنگام دوخت نوار پرده باید ۲ سانتی متر از پرده زیر نوار باشد.

روش اندازه گیری محل نصب پرده پانچ

بریدن کناره‌های پرده پانچ

یکی از مهم‌ترین مراحل در دوخت پرده پانچ برش کناره‌های پرده پانچ است که پس از اندازه گیری محل نصب پرده انجام می‌شود. بریدن کناره‌های پرده پانچ کار ساده‌ای است و اگر کمی با قیچی کار می‌کنید، می‌توانید آن را به راحتی انجام دهید. برای اینکه این مرحله نتیجه بهتری داشته باشد، بهتر است پارچه پرده پذیرایی از مواد سنگین مانند کتان و مخمل، پرده آشپزخانه از مواد نرم مانند ابریشم و برای پرده‌های حمام و توالت از برزنت و مواد پلاستیکی ساخته شوند. باید پارچه را با توجه به اندازه مشخص برش بزنید و پس از دوخت آن را برای دوخت نواری و نصب آماده کنید. دقت داشته باشید که بعد از بریدن کناره‌های پرده حتماً کناره‌ها را بدوزید.

بهترین راه برای دوخت پرده پانچ

اولین قدم برای دوخت پرده پانچ، انتخاب پارچه مناسب است. در واقع برای دوخت این پرده‌ها می‌توان از هر پارچه‌ای استفاده کرد. البته نمی‌توانید از پارچه‌های ابریشمی و توری خیلی نازک استفاده کنید. در واقع هرچه پرده انتخابی ضخیم‌تر باشد بهتر است زیرا ضخامت و مقاومت کافی برای سوراخ کردن و سوراخ کردن وجود دارد و دلیل دیگر این است که چین‌های خاص این پرده روی پارچه‌های ضخیم بهتر ایجاد می‌شود.

مثلاً پرده‌های کتان، پارچه‌های نخی و… گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. ابتدا و انتهای پارچه مورد نظر را باید تقریباً ۵ سانتی متر تا کنید تا به عرض پرده برسد. این قسمت را اتو کنید و سپس لبه زیرین را نیم سانت تا کنید و دوباره اتو کنید. حالا قسمت بالای پرده را با فاصله ۰.۵ سانتی متر از لبه بدوزید و سپس پارچه را باز کنید.

در این مرحله حلقه‌ها را طوری اتو کنید که جهت آن‌ها به سمت بالا باشد. پس از آن باید قسمت جلویی را از زیر تا کنید و سپس با استفاده از سنجاق اتو کنید و در جای خود سنجاق کنید. حالا لبه جلوی پرده را بدوزید و لبه‌های کناری را به بالا بدوزید. در نهایت حاشیه پایین را بدوزید.

دوخت پرده پانچ

تاثیر قرار دادن پرده در محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ

آخرین چیزی که در محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای پانچ باید در نظر بگیرید، محل پرده است. اگر از پرده پانچ به عنوان طرح یا به عنوان پوشش پنجره در کنار پرده های دیگر استفاده می کنید، از استانداردهای تعریف شده در بالا برای پارچه و دوخت استفاده کنید. اما اگر قصد دارید پرده را در روز بکشید و از منظره بیرون لذت ببرید و شب ها پرده را به عنوان روکش پنجره بکشید، حتما پارچه بیشتری بخرید.

پارچه پرده 1.5 متری پس از دوخت در حالت پانچ تنها حدود 1 متر از پنجره را در هنگام باز می پوشاند، بنابراین دانستن این موضوع قبل از خرید به شما در انتخاب کمک می‌کند.

5/5 - (11 امتیاز)

تعداد دیدگاهها: 1

  1. فاطمه

    خیلی کمکم کردش واقعا ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×