» کسب و کار » اهمیت دوره بیزینس کوچینگ
اهمیت دوره بیزینس کوچینگ
کسب و کار

اهمیت دوره بیزینس کوچینگ

بهمن 17, 1402 00

برای اینکه بتوانید مهارت راه اندازی کسب و کار را به دیگران آموزش دهید به یک چیز نیاز دارید و آن این است که شما باید در مورد چیزی که به مردم کمک می کنید تجربه داشته باشید. اما آیا گواهینامه لازم است؟ یک گواهینامه معتبر می تواند به شما کمک کند کوچینگ بهتری داشته باشید و درآمد بالاتری کسب کنید. برای کسب گواهینامه معتبر باید دوره های آن را گذرانده باشید.در ادامه به شرایط و مزایای دوره بیزینس کوچینگ می پردازیم.

به این روش فکر کنید: آیا برای شروع و ایجاد یک کسب و کار به مدرک MBA نیاز دارید؟ بسیاری از افراد (شاید شامل شما هم بشود) هستندکه بدون مدرک MBA کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند (خود من این هم اینکار را کردم، سابقه من در زمینه مهندسی است).

به علاوه، همه گواهینامه های کوچینگ به یک اندازه معتبر نیستند. همه شرکت های صدور گواهینامه (درست مانند بسیاری از مشاغل کوچینگ) تحت نظارت نیستند. اگر می خواهید گواهینامه دریافت کنید، مطمئن شوید که آن را از یک مرجع قابل اعتماد مانند فدراسیون جهانی کوچینگ ICF دریافت می کنید.

کوچ ها کسب و کار چگونه کسب درآمد می کنند؟

کوچ ها کسب و کار چگونه کسب درآمد می کنند

اولین تجربه ای که در حوزه کوچینگ می تواند برای شما کسب درآمد کند، کوچینگ فردی و یک نفره است.

در این روش شما به مراجعان فردی کمک می کنید تا کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

مرحله بعدی کوچینگ در یک محیط گروهی است. به عبارت دیگر، گروهی از دانش پذیران را به طور همزمان کوچ می کنید تا هم زمان کمتری را صرف جلسات کنید و هم می توانید به افراد بیشتری کمک کنید.

زمانی که شناخته شدید، می توانید دوره های رایگان خود را برگزار کنید. شما در دوره های حضوری تجربه لازم را کسب میکنید و میتوانید با نیازها و چالش های جامعه و مراجعان از نزدیک آشنا شوید و همچنین می‌توانید از روش کوچینگ خود برای ایجاد محتوای دوره خود استفاده کنید (این عامل راه‌اندازی دوره را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند).

آیا کوچینگ کسب و کار تقاضا دارد؟

آیا کوچینگ کسب و کار تقاضا دارد

کوچینگ کسب و کار بسیار مورد تقاضا و نیاز جامعه است. به طور کلی، کوچینگ در دنیا یک صنعت میلیارد دلاری است. IPEC گزارش می دهد که هر ماه 1.5 میلیون جستجوی آنلاین برای بیزینس گوچینگ، کوچ زندگی و کوچ اجرایی انجام می شود.

تحقیقات نشان می دهد که 34% از آمریکایی‌ها شغل های پاره وقت دارند، همچنین بخش زیادی از جمعیت فعال در بازار کار مشاغل فرعی نیز انجام می دهند. این موارد نشان می دهد که کارآفرینی در حال رشد است و بنابراین احتمالاً بیشتر صاحبان کسب و کار نیاز به کمک در ساختن کسب و کارهایشان دارند.اما چگونه می توان یک کوچ کسب و کار شد؟ این چیزی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چگونه کوچ کسب و کار شویم

برای تبدیل شدن به یک کوچ کسب و کار، باید جایگاه خود را انتخاب کنید، مخاطبان خود را افزایش دهید و خدمات کوچینگ خود را به دیگران پیشنهاد دهید. شما ابتدا باید یک دوره معتبر بیزینس کوچینگ را در سطح جهانی گذرانده باشید. سپس سه مرحله زیر را انجام دهید:

یک شاخه کاری پیدا کنید

برای خود مشخص کنید که در کدام شاخه کوچینگ می خواهید فعالیت خود را شروع کنید.

بشخصه وقتی کسب و کار بیزینس کوچینگ خود را شروع کردم، شکافی در بازار دیدم. تعداد زیادی کوچ کسب و کار وجود داشت که پیش زمینه سازمانی و  شرکتی نداشتند.

اما برای افرادی که مشتاق به پیشرفت و رشد بودند و چیزی فراتر از آنچه وجود داشت می خواستند وجود نداشت. بنابراین شروع به کمک به کارمندانی کردم که می خواستند خود کارآفرین شوند.

در آن زمان، تمرکز من بر روی زنان بود، اما امروز به مردان و زنان کمک می کنم. همچنین مدام مخاطبان خود را گستر دادم. در حالی که دوره اصلی من با عنوان (از کارمندی تا کارآفرینی) هنوز به اولین مخاطبان من ارائه میشود. برای افرادی که در حال حاضر نیز کسب و کار دارند، دوره کوچینگ و دوره های دارم.

سایر مشاغلی که از بیزینس کوچینگ برای رشد و توسعه خود کمک می گیرند عبارتند از:

 •     استارت آپ ها
 •     کار و کسب های خرد
 •     مشاغل فعال در حوزه تجارت الکترونیک
 •     زنان کارآفرین
 •     کارآفرینان جوان
 •     کارآفرینان ارشد (کسب و کارهای بزرگ)
 •     مشاغل خانوادگی
 •     مشاغل خدماتی
 •     مشاغل غیر انتفاعی یا اجتماعی
 •     کسب و کارهای نرم افزاری
 •     اینفلوئنسر ها
 •     مشاغل حوزه املاک و مستغلات
 •     کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی
 •     گسترش و توسعه کسب و کارها

جایگاهی که انتخاب می کنید به تجربه شما بستگی دارد. باید بر روی آن چیزی تمرکز کنید که به عنوان یک کوچ کسب و کار متخصص آن هستید، تا بتوانید ارزش واقعی را به مشتریان خود ارائه دهید.

بسته پیشنهادی کوچینگ (پکیج، دوره و …) خود را ایجاد کنید

گام بعدی ایجاد یک آفر یا بسته پیشنهادی خود برای ارائه خدمات کوچینگ است.

چه چیزی را باید در پیشنهاد خود بگنجانید؟

با توجه به اطلاعات وبسایت SCORE ، برخی از موارد اصلی که صاحبان کسب و کار از منتورهای خود در مورد آنها کمک می خواهند عبارتند از:

 •     مسائل مربوط به منابع انسانی (61%)
 •     رشد/توسعه کسب و کار (59%)
 •     کمک به راه اندازی (53%)
از دست ندید:  آموزش قالب وودمارت 0 تا 100 طراحی سایت فروشگاهی

سوال دیگری که پیش می آید این است که موضوعات و سرفصل ها به چه گونه ای تهیه شوند؟

بهترین پیشنهاد من این است که یک برنامه A تا Z ایجاد کنید و یک نتیجه خاص را به مشتریان خود آموزش دهید.

به عنوان مثال، اگر به مردم کمک کنید تا کسب و کار خود را از صفر شروع کنند، مراحلی را که شخصی برای ایجاد یک کسب و کار باید طی کند را به او بدهید.

به عبارت دیگر، به آن‌ها یاد می‌دهید که چگونه جایگاه خود را پیدا کنند، مخاطبان خود را افزایش دهند و اولین محصول یا خدمات خود را بفروشند.

یا اگر به کارآفرینان باتجربه کمک کنید تا کسب و کار خود را توسعه دهند، به آنها کمک می کنید تا استراتژی های بازاریابی را انتخاب کنند، سیستم هایی را برای آن استراتژی ها راه اندازی کنند و کسب و کار خود را توسعه دهند.

حتی اگر یم کسب و کار را راه اندازی کرده باشید، لزوماً نمی دانید چگونه کوچینگ کنید. پس می توانید در ابتدای شروع کار خود هزینه های کمتری بابت کوچینگ دریافت نمایید اما اینکار باعث می شود به مرور به سابقه کاری و تجربه شما افزوده شود.

فروش پکیج کوچینگ

فروش پکیج کوچینگ

هنگامی که یک پکیج یا دوره کوچینگ دارید، قدم بعدی شروع به فروش آن است.

راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما توصیه می کنم روی یک یا دو استراتژی تمرکز کنید.

یکی از مؤثرترین راه‌ها استفاده از استراتژی‌هایی است که قبلاً در کسب‌وکارتان استفاده و آن را تجربه کرده‌اید، زیرا از قبل با آن استراتژی‌ها آشنا هستید.

با این حال، فروش خدمات کوچینگ با سایر پیشنهادات (مانند محصولات تجارت الکترونیک) متفاوت است و بنابراین ممکن است نیاز به یادگیری استراتژی‌های فروش جدید داشته باشید.

کارآمدترین راه برای فروش پیشنهادهای کوچینگ با قیمت بالا این است که ابتدا با مشتریان بالقوه روابط برقرار کنید (یا از روابط موجود استفاده کنید) و سپس با آنها  تماس برقرار کنید.

و برای ایجاد روابط، برخی از بهترین استراتژی ها عبارتند از:

شبکه خود را افزایش دهید

شما یک شبکه موجود دارید و برخی از افراد در آن شبکه احتمالاً علاقه مند به دریافت کمک در مورد آنچه شما آموزش می دهید هستند.

با دسترسی به شبکه خود، می توانید اولین مراجعان خود را جذب کنید. من خودم زمانی که اولین کسب و کار کوچینگ خود را شروع کردم این کار را انجام دادم.

من پیشنهاد کوچینگ شغلی را دادم و از افرادی که می‌دانستم به کوچینگ من علاقه مند هستند، پرسیدم که آیا می‌خواهند با من کار کنند. در نتیجه، من اولین مراجع هایم را خیلی سریع به دست آوردم.

ایجاد روابط در رسانه های اجتماعی (یا جاهای دیگر)

همچنین می توانید آن روابط را در رسانه های اجتماعی یا انجمن دیگری (مانند کنفرانس های زنده) ایجاد کنید. به این صورت که کار مشاوره تبلیغاتی خود را شروع کردم. توصیه های ارزشمند زیادی را به صورت رایگان در گروه های شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذاشتم و بعد از مدتی نامی برای خودم دست و پا کرده بودم و مشتریان شروع به مراجعه به من کردند.

روش دیگر پلتفرم‌های بالقوه TikTok، Instagram یا LinkedIn هستند. ابتدا به صورت رایگان راهنمایی های موثر برای مخاطبان خود ارائه دهید (بدون انتظار فروش) و کم کم شروع به ایجاد روابط با افرادی خواهید کرد که به پیشنهادات شما علاقه مند هستند.

با مخاطبان خود ارتباط حضوری داشته باشید

یک راه عالی برای به دست آوردن اولین مشتریان پولی خود این است که به روش های مختلف با آنها روبرو شوید. به عنوان مثال، ممکن است به عنوان مهمان در یک وب سایت پست کنید، مهمان پادکست شوید، یا یک پخش زنده مشترک در رسانه های اجتماعی یا یک وبینار با شخصی که با افرادی کار می کند که مایلید با آنها کار کنید، انجام دهید.

اینها تنها چند استراتژی هستند که می توانید برای دستیابی به مشتریان بالقوه از آنها استفاده کنید. هنگامی که با موفقیت از این استراتژی ها استفاده کردید و مردم در مورد خدمات شما کنجکاو شدند، می توانید آنها از آنها دعوت کنید از خدمات پولی شما استفاده نمایند.

افزایش مخاطب

زمانی که مشتریان پولی دارید و کسب و کار شما رسما شروع به کار کرد، قدم بعدی شروع به افزایش مخاطب است. (عمدتاً یک لیست ایمیل، زیرا ایمیل ها بالاترین بازگشت سرمایه را در مقایسه با سایر سیستم عامل ها دارند.)

دلیل اینکه شما می خواهید به جای تکیه بر مخاطبان رسانه های اجتماعی، مخاطبان خود را افزایش دهید این است که شما مالک دنبال کنندگان رسانه های اجتماعی خود نیستید. افراد زیادی در رسانه های اجتماعی مخاطبان زیادی را افزایش می دهند، فقط یک روز از خواب بیدار می شوند و متوجه می شوند که رفته اند زیرا حساب کاربری آنها هک شده است یا پلت فرم رسانه های اجتماعی الگوریتم های خود را تغییر داده است.

و با مخاطبان خود، می توانید روابط طولانی مدت ایجاد کنید تا مردم به پیشنهادات شما علاقه مند شوند و به دنبال کردن و در نهایت خرید از شما ادامه دهند.

استراتژی های زیادی وجود دارد که می توانید برای افزایش مخاطبان خود از آنها استفاده کنید. تبلیغات رسانه های اجتماعی یک استراتژی است، پست مهمان و پادکست راهبردی دیگر. هنگامی که آماده مقیاس‌سازی شدید ، می‌توانید از بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استفاده کنید تا افراد کسب‌وکار شما را به‌طور ارگانیک پیدا کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×