» سبک زندگی » دکوراسیون منزل خود را با نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی بازسازی کنید
نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی
سبک زندگی

دکوراسیون منزل خود را با نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی بازسازی کنید

اسفند 15, 1401 30

در صنعت ساختمان از گچ برای پوشاندن دیوار پس از نصب استفاده می‌شود. راه‌های زیادی برای جلوه زیباتر به این دیوارها وجود دارد که از آن جمله می‌توان به نقاشی، کاشی کاری، معرق کاری، سرامیک کاری و از همه مهمتر نصب کاغذ دیواری در گچ اشاره کرد.
در بین خطوط تثبیت شده، نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی محبوبیت زیادی دارد، شما می‌توانید با کمترین هزینه خانه خود را بازسازی کنید و زیباترین طراحی داخلی را داشته باشید. همراه لرن دیلی (learndaily.ir) باشید.

آیا کاغذ دیواری روی رنگ روغن می‌چسبد؟

گاهی اوقات سوالات زیر پیش می‌آید: کاغذ دیواری به چه سطوحی می‌چسبد؟ آیا کاغذ دیواری به رنگ پلاستیک می‌چسبد؟ و سوالات مشابه بسیاری از مردم را مورد توجه قرار می‌دهد. به طور کلی این کاغذ دیواری زمانی که به درستی روی سطوح مختلف اجرا شود در نقش برچسب کاغذ دیواری بسیار رنگارنگ است. بهترین پاسخ به این سوالات این است که نصب کاغذ دیواری بهترین روش برای زیرسازی در سطوح مختلف است و توسط افراد مجرب و با تجربه قابل اجرا می‌باشد.
فرقی نمی‌کند هر نوع کاغذ دیواری یا رنگ روغن، گچ، و یا روی سیمان نصب کاغذ دیواری روی کاشی آشپزخانه نیز آسان است، فقط باید زیرسازی‌های لازم (پوشش کاشی قدیمی) انجام شود.

آیا کاغذ دیواری روی رنگ روغن می‌چسبد؟

قبل از نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی، زیرساخت‌ها را فراموش نکنید

یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از شروع نصب کاغذ دیواری روی گچ یا سطوح دیگر انجام دهید. در صورت وجود ترک یا سوراخ در دیوار، اجرای زیرسازی ضروری است. در این شرایط به عنوان مثال فعالیت‌هایی مانند تعمیر ترک‌های سقف گچی بسیار مهم است.
اگر این مشکلات حل نشود، کاغذ دیواری به خوبی نصب نمی‌شود و جلوه زیبایی پیدا نمی‌کند، در برخی موارد ممکن است کاغذ دیواری بعد از مدتی کنده شود، بنابراین فرقی نمی‌کند زمینه کاغذ دیواری پلاستیکی باشد یا رنگ دیگری. نوع، پس زمینه باید همیشه به بهترین نحو انجام شود و باید توسط متخصص انجام شود. در مرحله اساسی کاغذ دیواری باید توجه داشت که چسب چوب از نظر رنگ با چسب کاغذ دیواری تفاوت دارد و همانطور که از نامش پیداست کاربردهای خاص خود را دارد.

از دست ندید:  ترکیب رنگ برای اتاق خواب

در چه شرایطی زیرساخت قبل از نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی ضروری است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، هدف اصلی زیرساخت ما فراهم کردن سطوح صاف و یکدست برای نصب کاغذ دیواری پایه و استاندارد است. در مواردی زیرسازی بیش از سایر موقعیت‌ها اهمیت می‌یابد. از جمله این مواقع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• زمانی که روی دیوار گچی شوره، لکه آب و نم وجود داشته باشد
• در مواقعی که سطح موردنظر ناهمسان بوده و تعداد زیادی ترک خوردگی و شکستگی روی آن قابل رویت باشد
• زمانی که تکه‌های گچی روی دیوار جدا شده و حالت پوسته پوسته پیدا کرده باشند.

در چه شرایطی زیرساخت قبل از نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی ضروری است؟

در ساخت زیرساخت‌ها باید به چه نکاتی توجه کرد؟

• اگر دیوار شما قبل از نصب ترک خورده است، کلید و پریزها را باز کرده و سطح دیوار را با چاقوی بتونه خراش دهید.
• شکاف دیوار را با بتونه یا گچ ببندید. در قسمت‌هایی که از گچ استفاده می‌شود، پرایمر و روغن آب بند بزنید و اگر تمام دیوار گچ کاری شده و رنگ نشده است، روغن زیتون را به تمام دیوار بمالید.
• اگر دیوار مرطوب است، پس از یافتن علت زرد شدن کاغذ دیواری پس از نصب، منبع را بیابید و مشکل را حل کنید. سپس با کاردک قسمت‌های خیس را بتراشید و این کار را در عمق ادامه دهید تا در صورت خیس بودن لایه‌های زیرین نیز جدا شوند. در نهایت سطح دیوار را با استفاده از گچ صاف کنید.
اگر کاغذ دیواری نازک باشد بهتر است. در صورت وجود لکه‌های زرد یا سیاه روی دیوار، آن‌ها را با رنگ سفید رنگ‌آمیزی کنید و دیوار رنگ شده را رنگ کنید. زیرا لکه‌ها را می‌توان زیر کاغذ دیواری تشخیص داد.
• برای از بین بردن گرد و غبار از روی دیوار و کمک به چسبندگی و نصب کاغذ دیواری، مقداری چسب و چسب کاغذ دیواری را با هم مخلوط کنید تا محلول رقیق شده حاصل شود، سپس یک لایه نازک به دیوار بزنید.
• رنگ چهارچوب در و پنجره، نرده، سقف و… آن را تا نصب کاغذ دیواری روی گچ انجام دهید. علاوه بر این‌ها می‌توانید از انواع کف و سقف کاذب در آشپزخانه و سایر فضاها هماهنگ با انواع کاغذ دیواری استفاده کنید.
• برای هماهنگی طرح‌های کاغذ دیواری با جدیدترین لوازم آشپزخانه، عناصر تزئینی سالن و پذیرایی، جزیره آشپزخانه و کمدها و کمدهای توکار در خانه از تکنیک‌های جدید دکوراسیون معاصر استفاده کنید.

از دست ندید:  دکوراسیون خانه کوچک عروس

لوازم مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری روی سطوح گچی

چه بخواهید خودتان برای نصب کاغذ دیواری روی گچ دست به کار شوید و چه از خدمات نصب کاغذ دیواری متخصصین ماهر کمک بگیرید، در هر صورت تعدادی از لوازم در روند کار مورد نیاز خواهد بود. حالا بیایید نگاهی به این وسایل مورنیاز بیندازیم:
• کاردک پلاستیکی
• چسب مخصوص کاغذ دیواری
• کاغذ دیواری انتخاب شده توسط مشتری
• غلتطک نقاشی یا قلم مو
• تیغ موکت بری
• سمباده
• روغن الیف، آب و سطل مخصوص آماده کردن محلول چسب

نصب کاغذ دیواری روی گچ چگونه انجام می‌شود؟

پس از طی مراحل زیرسازی نوبت به نصب کاغذ دیواری می‌رسد. این مراحل به ترتیب عبارتند از:
• استفاده از دو دست روغن پرایمر یا همان روغن الیف روی گچ برای جلوگیری از جذب سریع چسب و افزایش میزان قابلیت چسبندگی کاغذ دیواری (این بخش در مراحل نصب انواع کاغذ دیواری روی دیوار خام گچی انجام می‌شود)
• استفاده از مقداری محلول رقیق سریش و چسب کاغذ دیواری و یا محلول آب و چسب کاغذ دیواری برای جذب گرد و غبار و تکه‌های گچی
• استفاده از قلم مو برای آماده‌سازی چسب روی رول‌های کاغذ دیواری
• و درنهایت نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی

با انواع کاغذ دیواری آشنا شوید:

• کاغذ
• پارچه
• غیر بافته شده
• روکش وینیل اکریلیک
• پارچه با روکش وینیل اکریلیک
• کاغذ با پوشش وینیل سخت و سخت
• کاغذ با روکش وینیل برجسته، سخت و محکم
• پوشش دیوار با الیاف طبیعی
• پوشاندن دیوار با الیاف مصنوعی
• دیوارپوش‌های آکوستیک یا عایق صدا

خرید و نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی

بررسی دلایل علت زرد شدن کاغذ دیواری بعد از نصب

شرایط و عوامل مختلفی برای تغییر رنگ و زرد شدن کاغذ دیواری وجود دارد که در ادامه این مبحث به آن خواهیم پرداخت.

زرد شدن کاغذ دیواری به دلیل مواد لیگنین

از چوب برای تولید کاغذ استفاده می‌شود و یکی از مواد موجود در چوب ماده سیاه رنگی به نام لیگنین است که با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض اکسیژن و نور خورشید اکسید شده و سیاه می‌شود. دلیل زرد شدن کاغذ به مرور زمان وجود این ماده است.

برخی از کارخانجات از فیلترهای مخصوصی استفاده می‌کنند تا سایز لیگنین کاغذ را به حداقل برسانند و با وجود این هنوز لیگنین کاغذ به صفر نمی‌رسد و دلیل زرد شدن کاغذ دیواری در طول زمان نیز همین موضوع است. بودن

هر چه مقدار این ماده در کاغذ کمتر باشد، کاغذ دیواری بهتر است و هر چه مقدار لیگنین در کاغذ بیشتر باشد، کیفیت کاغذ دیواری کمتر و سریعتر زرد می‌شود.

رطوبت یکی از دلایل علت زرد شدن کاغذ دیواری بعد از نصب

یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ و زرد شدن کاغذ دیواری وجود رطوبت روی دیوار پشت کاغذ دیواری است. در ادامه به نحوه تمیز کردن لکه‌های زرد ایجاد شده روی کاغذ دیواری می‌پردازیم.

تاثیر نصب کاغذ دیواری در زرد شدن آن

اگر کاغذ دیواری به صورت غیر استاندارد نصب شود منجر به تغییر رنگ کاغذ دیواری می‌شود. یه چیز دیگه دلیل زرد شدن کاغذ دیواری چیه؟ پاسخ: زیرسازی نامناسب کاغذ دیواری باعث زرد شدن آن می‌شود.

نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری زرد شده

با توجه به نوع جنس، لایه‌های کاغذ و همچنین چسب مورد استفاده در هنگام نصب کاغذ دیواری، روش‌های مختلفی برای شستشوی آن پیشنهاد می‌شود.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری از بالا به پایین شروع کنید، برای کاغذ نازک از آب گرم و برای کاغذهای قابل شستشو از محلول رقیق آب و صابون استفاده کنید و سپس با آب تمیز پاک کنید. در نهایت با یک حوله جاذب خشک کنید.

برای لکه‌های عمیق و تیره روی کاغذ دیواری بهتر است از پاک کننده‌های قوی‌تری استفاده کنید. معمولا این لکه‌ها با کمی سفید کننده مخلوط با آب مقطر پاک می‌شوند.

قبل از خرید و نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

انتخاب و خرید کاغذ دیواری کاملا به سلیقه خریدار بستگی دارد و نمی‌توان برای همه یک گزینه را تجویز کرد. اما توجه به سبک و سیاق لوازم خانگی، قابلیت شستشوی کاغذ دیواری و… بعد از خرید نوبت به زیرساخت می‌رسد. اگر می‌خواهید کاغذ دیواری مناسب با هدف خود انتخاب کنید و دیوار را به درستی آماده کنید، با ما همراه باشید.
به یاد داشته باشید که صرف نظر از اینکه دیوار شما با چه چیزی پوشانده شده است، نیاز به فونداسیون مناسب و رفع سوراخ‌ها و تراز دارد. در غیر این صورت کاغذ به درستی نصب نشده و یا بعد از مدتی از روی دیوار پاره می‌شود. فراموش نکنید که کارهایی مانند باز کردن کلید و پریز نیز یکی از مراحل زیرسازی محسوب می‌شود و در این راستا توصیه می‌شود کاغذ دیواری را بهتر روی تمام قسمت‌های دیوار قرار دهید.
توجه به رطوبت دیوار نیز ضروری است. کاغذ دیواری معمولاً به خوبی به دیوارهای خیس نمی‌چسبد، در این صورت باید صبر کنید تا دیوار خشک شود، علاوه بر این که باید چاره‌ای برای رفع رطوبت دیوار اندیشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×