» رشد و توسعه فردی » راهکارهایی کلیدی برای پاک کردن انواع چسب از روی لباس
پاک کردن انواع چسب از روی لباس
رشد و توسعه فردی

راهکارهایی کلیدی برای پاک کردن انواع چسب از روی لباس

فروردین 3, 1402 20

استفاده از چسب در کارهای روزانه یا به‌صورت تصادفی بر روی لباس‌ها، اتفاقی رایج است. اما حذف چسب از روی لباس می‌تواند کاری چالش برانگیز باشد. در این مقاله از لرن دیلی، به بررسی چندین روش موثر برای پاک کردن انواع چسب از روی لباس خواهیم پرداخت.

استفاده از مواد شیمیایی خاص

برخی مواد شیمیایی خاص مانند الکل، اسید استیک، روغن‌های گیاهی و اتانول می‌توانند به‌عنوان حلال‌های موثر برای حذف چسب از لباس‌ها استفاده شوند. برای استفاده از این روش، ابتدا باید مواد حلال را بر روی پارچه یا پنبه قرار داده و سپس آن را بر روی نواحی‌ای که دارای چسب هستند، استفاده کرد. بعد از چند دقیقه، با استفاده از یک پارچه تمیز، چسب را از روی لباس یا دست‌سازه حذف کنید.

الکلی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، می‌تواند به عنوان یک حلال برای حذف چسب از لباس استفاده شود. برای این کار، الکل را روی یک پارچه نرم بریزید و سپس با آن به آرامی روی نقطه چسب پارچه‌ای برید. این کار را تکرار کنید تا چسب کاملاً حذف شود.

به صورت کلی استون به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای پاک کردن انواع چسب از روی لباس می باشد که کاربرد فراوانی دارد.

استفاده از آب گرم

استفاده از آب گرم نیز می‌تواند به‌عنوان یک روش موثر برای حذف چسب از لباس‌ها مطرح باشد. برای استفاده از این روش، نواحی دارای چسب را در آب گرم برای چند دقیقه قرار دهید. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز، چسب را از روی لباس حذف کنید.

استفاده از اسپری حاوی روغن

ابتدا یکی از انواع اسپری حاوی روغن، مانند اسپری آرایشی، اسپری مو یا اسپری چربی را روی لباس بپاشید. سپس با یک پارچه نرم، به آرامی روی نقطه چسب خشک برید. این کار را تکرار کنید تا چسب کاملاً حذف شود.

پاک کردن لکه انواع چسب از لباس

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس

چسب حرارتی یا همان چسب‌های تفنگی که کاربرد اصلی و بیشتر آن‌ها در صنایع دستی و یا کارهای دستی می‌باشد نیز یکی ازانواع چسب‌هایی می‌باشد که به میزان زیادی روی لباس و پارچه ریخته می‌شود.

برای پاک کردن جای این نوع چسب از روی لباس به دو صورت می‌توان عمل کرد.

اگر زمان زیادی برای انجام کار دارید به صورت زیر عمل کنید:

لباس و یا پارچه‌ای که بر روی آن لکه چسب وجود دارد را به مدت یک شب در داخل فریزر قرار دهید. این کار باعث می‌شود که چسب شکننده شود و بتوانید راحت‌تر آن را از سطح لباس جدا نمایید.

اگر در ادامه مجدد اثری از لکه‌ها بر روی لباس باقی ماند میتوانید با استفاده از موادی که در بالا توضیح داده شد باقی مانده لکه را نیز پاک کنید.

روش دوم به این صورت است که اگر زمان کمی برای پاک کردن لکه چسب حرارتی دارد میتوانید از پنبه و استون استفاده کنید. پنبه را در جهتی حرکت دهید که به صورت از بیرون به داخل لکه باشد، این کار را تا زمانی که لکه کامل پاک شود ادامه دهید.

از دست ندید:  نصب کلید کولر آبی

پاک کردن چسب براق از روی لباس

این مدل چسب براق در واقع یک محصول ترکیبی است یعنی ترکیب ساده رنگ و اکلیلی با چسب سفید است که پاک کردن لکه روی لباس را دشوارتر می‌کند. اصولا از بین بردن این لکه روی پارچه‌های مختلف بسته به خشک یا مرطوب بودن چسب متفاوت است.

در ابتدا لازم است چسب اضافی را بردارید. اصولاً اگر چسب خشک شده باشد، می‌توانید از یک چاقو یا شیء تیز برای جدا کردن آن استفاده کنید. البته می‌توانید از لبه کارت‌های اعتباری نیز برای پاک کردن چسب خشک شده تا حد امکان استفاده کنید.

آن قسمت از لباس را با آب سرد خیس کنید. توجه داشته باشید که این چسب مانند یک لکه پروتئینی است که با آب داغ پخته می‌شود و به سختی پاک می‌شود.

با استفاده از سفید کننده بر پایه اکسیژن، طبق دستور آن را با آب خنک مخلوط کنید.

حالا صبر کنید تا لباس‌ها خیس شوند. مدت خیساندن آن باید حداقل ۸ ساعت باشد و در این مرحله از کار است که اجزای رنگ به طور کامل حذف می‌شوند.

حالا پارچه را بشویید و در صورت وجود لکه مراحل قبل را تکرار کنید و منتظر بمانید تا پاک شود.

از بین بردن لکه انواع چسب از لباس و پارچه

پاک کردن چسب ناخن از روی لباس

صبر کنید تا چسب خشک شود. خراش دادن چسب ناخن پس از خشک شدن بسیار آسان‌تر است. چسب ناخن وقتی شفاف و سفت شد خشک می‌شود. این معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

هنگامی که چسب خیس است از برداشتن آن خودداری کنید، زیرا باعث لک شدن آن روی لباس می‌شود.

تا جایی که می‌توانید چسب خشک را با یک مسواک تازه پاک کنید. تکه‌های شل چسب را بردارید و سپس لایه بالایی چسب ناخن را با یک مسواک تمیز محکم به هم بزنید. اگر لباس‌های شما از پارچه‌های ظریف مانند پارچه ابریشمی، توری یا ابریشم ساخته شده‌اند، از این مرحله صرفنظر کنید.

برای بهترین نتیجه، از یک مسواک سفت استفاده کنید. اگر مسواک ندارید، به جای آن از مسواک ناخن استفاده کنید.

مسواک را بیش از ده بار روی چسب نکشید، زیرا می‌تواند به پارچه آسیب برساند.

یک قطره استون را روی درز داخلی پارچه به عنوان پچ تست قرار دهید. استون یک ماده شیمیایی قوی است و گاهی اوقات می‌تواند پارچه را سفید یا تغییر رنگ دهد. یک ناحیه پنهان از پارچه را در داخل لباس پیدا کنید تا از آن به عنوان وصله آزمایشی استفاده کنید. ۳۰ دقیقه صبر کنید تا استون خشک شود و سپس محل را برای هر گونه علائم تغییر رنگ بررسی کنید.

اگر استون خالص ندارید، به جای آن از لاک پاک کن حاوی استون استفاده کنید.

یک تکه پنبه را در استون فرو کنید و آن را به جلو و عقب روی لکه پاک کنید. پنبه را روی سینک بزنید تا قطرات استون از بین برود. پنبه را روی لکه پاک کنید تا چسب حل شود. مالیدن استون را روی ناحیه کثیف تا زمانی که توده سخت چسب از بین برود ادامه دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×