» سبک زندگی » نورپردازی خانه های کوچک
نورپردازی خانه های کوچک
سبک زندگی

نورپردازی خانه های کوچک

فروردین 17, 1402 32

نور بد می‌تواند اتاق را کوچک و تاریک کند. نورپردازی می‌تواند یک طرح را ایجاد کند یا آن را خراب کند، اگر فضا در اتاق نشیمن شما محدود است و به دنبال راه‌هایی برای ارتقای نورهای فضای کوچک خود هستید، فقط به چند ایده روشن نیاز دارید. از چراغ‌های سقفی، چراغ‌های رومیزی، لامپ‌های کف و چراغ‌های برجسته، با چند راه حل خلاقانه نورپردازی، نور جدیدی را به خانه کوچک خود بتابانید.

برنامه ریزی نورپردازی اتاق نشیمن در فضاهای تنگ از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا ایده‌های نورپردازی در صورت انتخاب و قرار گرفتن خوب می‌توانند باعث بزرگتر شدن آن‌ها شوند.

نکته کلیدی هنگامی که به دنبال ایده‌های نورپردازی برای فضاهای جمع و جورتر هستید این است که چندین لایه را معرفی کنید که نور محیطی، تزئینی و روشنایی کاری را به طور یکپارچه ادغام می‌کند.

تکنیک‌های طراحی هوشمندانه‌ای وجود دارد که به‌ویژه برای اتاق‌های کوچک استفاده می‌شود تا بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود احساس کنند. در این مقاله از لرن دیلی راه‌های نورپردازی خانه های کوچک را برای شما تفسیر خواهیم کرد.

نورپردازی آشپزخانه کوچک

floor lamp

نورپردازی آشپزخانه در  خانه های کوچک

اگر در حال ایجاد یک طرح روشنایی برای آشپزخانه هستید، هرگز نقش نورپردازی زیر کابینت را دست کم نگیرید. این نه تنها از نظر زیبایی شناختی، بلکه مهمتر از همه جنبه عملی دارد زیرا روال آشپزی شما را بسیار آسان می‌کند.

recessed lighting

standing lights

1-استفاده از لامپ رومیزی در نورپردازی خانه های کوچک

نورپردازی بیشترین تاثیر را در طراحی داخلی دارد. یک طراح خوب می‌تواند درک فضای زندگی را تنها با تغییر نور کاملاً تغییر دهد. علاوه بر این، منبع روشنایی لزوماً نباید لامپ سقفی معمولی مانند لوستر، آویز یا چراغ‌های دیواری باشد. یک راه حل هوشمند ممکن است لامپ‌های رومیزی و پایه باشد.

لامپ‌های رومیزی را روی میزهای قهوه‌خوری یا میزهای کنار تخت قرار دهید و با کمک لامپ‌های کف، گوشه‌های تاریک باقی مانده را روشن کنید. برای روشن کردن مکان‌های مطالعه (بالاتر از صندلی‌ها یا مبل‌ها) و گذرگاه‌ها، دیوارکوب‌ها را اضافه کنید.

led track lighting

2-استفاده از چراغ ریلی برای نورپردازی خانه‌ های کوچک

اکثر متخصصان طراحی داخلی اکنون به جای لامپ‌های ایستاده برای اتاق‌های کوچک، چراغ‌های ریلی را انتخاب می‌کنند. این نوع روشنایی هر سال در حال بهبود است و در حال حاضر نزدیک به کامل است. چراغ‌های کوچک و زیبای زیادی در دسترس هستند، آن‌ها در یک فضای کوچک بسیار بهتر از مسیرهای بزرگ با چراغ‌های بزرگ جا می‌شوند. بدیهی است که قیمت کمتری دارند. همچنین می‌توانید دیوارها را به رنگ‌های سفید رنگ‌آمیزی کنید و همراه با نورپردازی خوب به گسترش بصری هر اتاق، به خصوص راهروها و لابی‌ها کمک می‌کند. برای طراحی داخلی مدرن، شیک و در عین حال همه کاره، وسایل روشنایی مسیر را با چراغ‌های دیواری ترکیب کنید.

track lightning

3-استفاده از آینه

یک روش بسیار محبوب و واضح برای تزئین اتاق‌های کوچک آویزان کردن آینه‌ها بر روی دیوارهای سفید (یا مایل به سفید) و به خوبی روشن است. این تکنیک ساده و ارزانی است که سال‌ها توسط طراحان استفاده می‌شود. با چراغ‌های سقفی به روز که به دیوارها هدایت می‌شوند همراه با چراغ‌های دیواری روشن بروید. سطوح براق، اقلام شیشه‌ای و آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند و اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان می‌دهند.

wall lights

4-استفاده از چراغ سقفی

برای تغییر اندازه اتاق از نظر بصری، از تکنیک‌هایی مانند تغییر میزان و جهت نور، بازتابی از دیوارها، سقف و کف و روشنایی آن استفاده کنید. یک راه حل بسیار محبوب برای طراحی نورپردازی فضاهای کوچک، نورپردازی توکار است. برای زیباتر کردن طراحی خود و بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک، از چراغ‌های سقفی همراه با چراغ‌های دیواری مدرن و لامپ‌های زمینی استفاده کنید که نور توکار را فراهم می‌کنند.

راه دیگر برای گسترش بصری اتاق کوچک، هدایت نور به سقف با استفاده از نورپردازی معاصر مسیر همراه با لامپ‌های کف و چراغ‌های دیواری است. سقف روشن سفید رنگ و روشن همیشه اتاق را جادارتر نشان می‌دهد.

استفاده از چراغ‌های سقفی معمولی که در امتداد خط وسط اتاق قرار می‌گیرند، در صورتی که نیاز دارید فضایی باریک و بلند را مطبوع و عریض‌تر نشان دهید، توصیه نمی‌شود. این راه حل اشتباه فقط این اتاق را طولانی‌تر و باریک‌تر می‌کند. برای اصلاح وضعیت، چراغ‌ها را در امتداد یکی از دیوارها در یک خط مستقیم قرار دهید. چند چراغ دیواری اضافه کنید، و خواهید دید که چگونه تمام نمای این منطقه را تغییر می‌دهد.

از دست ندید:  روش صحیح مسواک زدن

در اتاق‌های کوچک‌تر، اغلب سعی می‌کنیم با فشار دادن مبلمان به دیوارها، فضای بیشتری را برای زمین به‌دست آوریم. با این حال، هنگامی که می‌خواهید مخفیانه در نور اضافی قرار بگیرید، مبلمان خود را شناور کنید. با دور کردن چند تکه مبلمان از دیوار و قرار دادن یک چراغ بلند یا قوس دار در پشت مبلمان، نه تنها نور اتاق را روشن می‌کند، بلکه چراغ کف تا حدودی جذابیت بصری به آن اضافه می‌کند. این راه حل روشنایی را با یک صندلی تاکیدی، در یک گوشه تاریک یا نزدیک به قسمت نشیمن اصلی در اتاق نشیمن خود امتحان کنید.

Double Up lightings

5-دوبرابر کردن نورها

اگر لوازم سقفی زیبایی دارید که دوستش دارید، آن را دوتایی کنید. با دو برابر کردن نورهای مرکزی، تقارن را در اتاق نشیمن خود ایجاد می‌کنید و همچنین یک عنصر طراحی سرگرم کننده را ایجاد می‌کنید. به علاوه نور اضافه شده، اتاق تاریک را فوراً روشن‌تر می‌کند و چشمان شما را به سمت بالا می‌کشد تا ظاهری بزرگ‌تر به اتاق بدهد. در حالی که نورهای اختلاط و تطبیق در داخل اتاق کار می‌کنند، اگر نور سقف را در یک فضا دوبرابر می‌کنید، به همان طرح پایبند باشید تا اتاق را متلاطم جلوه دهید.

Multitasking Lights

6-به سراغ Multitasking Lights بروید

نورپردازی‌ای را انتخاب کنید که بتواند کارکرد مضاعف را انجام دهد. میز انتهایی و ترکیب لامپ یا میز کناری با چراغ‌های متصل گزینه‌های عالی هستند. از آنجایی که در یک اتاق نشیمن کوچک فضای محدودی دارید اما به هر دو قطعه در اتاق نیاز دارید، پیدا کردن یک راه حل خلاقانه و شیک بهترین راه حل هر دو جهان است. بعلاوه، برای مواقعی که احساس می‌کنید واقعاً فضای محدودی دارید و به فضای بیشتری برای سرگرمی نیاز دارید، این مبلمان را می‌توان در اطراف اتاق جابه‌جا کرد و در صورت نیاز فضاهای مختلف را روشن کرد.

Create Symmetry

7-تقارن ایجاد کنید

یک جفت لامپ هماهنگ به قاب‌بندی قسمت‌های مختلف اتاق شما و ایجاد تقارن در اطراف مبل یا شومینه شما کمک می‌کند. به جای گرفتن دو لامپ مطابق و پراکنده کردن آن‌ها در یک اتاق، اجازه دهید چشمان شما را به نقطه کانونی بکشند. یک امتیاز اضافی برای گرفتن دو لامپ یکسان – این ترفند طراحی این توهم را ایجاد می‌کند که فضای شما واقعا بزرگتر است زیرا احساس منسجم‌تر می‌کند.

Lightning That Looks Like Art

8-نورپردازی را با وسایل هنرمندانه‌تر طراحی کنید

اگر فضای دیوار محدود است، اجازه دهید نورپردازی شما به عنوان یک قطعه هنری در اتاق نشیمن کوچک شما عمل کند. لامپ‌ها و آباژورهای استاندارد را کنار بگذارید و چراغ‌های سقفی اولیه را فراموش کنید. در عوض، اجازه دهید سبک و زیبایی‌شناسی شما از طریق انتخاب‌های نور بدرخشد. فضای کوچک خود را با گزینه‌های نورپردازی شگفت‌انگیز طراحی کنید. نورپردازی جسورانه و خلاقانه‌ای را انتخاب کنید که به اتاق جذابیت می‌بخشد و سبک‌ها را متفاوت می‌کند. مجموعه‌ای از چراغ‌ها را در گوشه‌ای آویزان کنید، با ارتفاع و بافت روی چراغ‌های رومیزی بازی کنید و رنگ و اندازه چراغ‌های سقفی خود را تغییر دهید.

Light That Covers a Wide Area

Add Sconces to the Walls

9-نوری را انتخاب کنید که یک منطقه وسیع را پوشش دهد

با انتخاب گزینه‌های روشنایی که دارای لامپ‌های متعدد هستند، به اتاق نشیمن کوچک خود گرما و نور اضافه کنید. این چراغ‌های مدرن نه تنها شیک و سرگرم کننده هستند، بلکه به عنوان یک راه حل روشنایی هوشمند در اتاق‌هایی با نور ضعیف عمل می‌کنند. در حالی که نورهای سنتی در یک فضا می‌درخشند، یک چراغ رومیزی چند حباب، چراغ کف یا چراغ سقفی چراغ‌ها را در سراسر اتاق کشیده و به فضای بیشتری نور می‌بخشد.

Add Light to Shelves

10-نور را به قفسه‌ها اضافه کنید

با اضافه کردن نور قفسه، دکورها و قطعات برجسته را که قفسه‌های اتاق نشیمن شما را پوشانده‌اند برجسته کنید. این نوع وسایل به اتاق شما نرمی می‌بخشند و می‌توانند کتاب ها، آثار هنری و عکس‌های موجود در قفسه‌های شما را به ویژگی‌های برجسته تبدیل کنند. درخشش چراغ‌های قفسه بسیار زیاد نیست، اما می‌تواند نور پس زمینه خوبی را در اتاق شما ارائه دهد.

Decorate With Transparent Lights

11-با چراغ‌های شفاف تزئین کنید

اجازه دهید نور طبیعی به اتاق نشیمن شما سرازیر شود و وسایل شما را منعکس کند. نورپردازی شفاف – مانند وسایل کریستالی و شیشه‌ای شفاف روی لامپ‌ها و لوسترها – به اتاق احساس باز و روشنی می‌بخشد. وقتی چراغ‌ها روشن می‌شوند و پرتوهای خورشید اتاق را روشن می‌کنند، کل فضا به نظر می‌رسد که در حال درخشش است.

5/5 - (2 امتیاز)

تعداد دیدگاهها: 2

  1. سوگل

    multi taskin lights! چه اصطلاح جدید و جالبی. ایده خوبی برای تولید این محصولات تو ایرانه

    • Dailyadmin

      بله دقیقا، ایده خوبی برای تولید محصولات جدید برای خونه های کوچیک در ایران خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×