» کسب و کار » نکات بسیار مهم درباره رانندگی در برف و یخبندان که باید بدانید!
نکات بسیار مهم درباره رانندگی در برف و یخبندان که باید بدانید!
کسب و کار

نکات بسیار مهم درباره رانندگی در برف و یخبندان که باید بدانید!

آذر 2, 1402 10

پنچر شدن لاستیک در سفر جاده ‌ای از آن دست اتفاقات ناخوشایندی است که اکثر رانندگان با آن دست و پنجه نرم کرده اند. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، همیشه یک پمپ باد ماشین همراه خود داشته باشید تا در صورت خالی شدن باد‌ لاستیک‌ ها، در هر موقعیتی بتوانید به مسیر خود ادامه داده و به اولین پنچرگیری برسید. به خصوص وجود این وسیله، اگر جاده یخبندان باشد و به دلیل رانندگی در برف امداد جاده ‌ای به راحتی نتواند به محل توقف شما برسد، اهمیت بالایی خواهد داشت.

پمپ باد فندکی هم می ‌تواند وسیله گره ‌گشایی باشد که با وصل شدن به فندک خودرو، لاستیک آن را باد می ‌کند. معمولا پمپ ‌های باد فندکی سایز کوچکی دارند و به راحتی در گوشه‌ ای از صندوق عقب جای می ‌گیرند. اگر مسیر سفر شما از جاده های برفی و سرد می گذرد، حتما به مهم ترین نکات رانندگی در برف و یخبندان توجه داشته باشید.

به آرامی شروع به حرکت کنید!

خیابان ‌ها و جاده‌ های پوشیده از برف از خطرناک ‌ترین شرایط برای حرکت با اتومبیل هستند. هنگامی که قصد خروج از حالت پارک را دارید بسیار بیشتر از مواقع دیگر مراقب شدت گاز دادن خود باشید. در صورتی که فشار زیادی به پدال گاز وارد کنید، ممکن است دو حالت مختلف پدید آید. یا چرخ ‌های ماشین درجا حرکت کرده و عملا در برف گیر می ‌کنید یا اینکه به دلیل اصطکاک موجود با جاده، به یک مسیر جدید منحرف می ‌شوید. کار درست این است که در دنده دو گذاشته و به آرامی گاز دهید تا خودرو کم کم از حالت سکون خارج شده و رانندگی در برف را آغاز کنید.

به آرامی شروع به حرکت کنید!

از قسمت های لغزنده عبور نکنید!

هنگام رانندگی در برف به مسیرهای پیش روی خود دقت کرده و سعی کنید تنها از قسمت ‌هایی عبور کنید که قبلا خودروهای دیگر از آن گذشته ‌اند و مسیر نسبتا تمیز شده است. قسمت‌ های پوشیده از برف ممکن است چاله‌ ها، زباله ‌ها یا موانعی داشته باشند که از چشم شما دور مانده و گذشتن از داخل آن می ‌تواند بسیار خطر آفرین باشد. عبور و مرور از مسیرهای فرعی که رفت و آمد کمی دارد ممکن است به یک تله برای خودرو شما تبدیل شود.

از جاده ‌های فرعی گذر نکنید!

حتما به این موضوع دقت داشته باشید که حادثه خبر نمی‌ دهد و در هر کجا ممکن است دچار مشکل شوید. عبور از مناطق پر رفت و آمد این مزیت را دارد که هم مسیرها تمیزتر بوده و هم اینکه در صورت خرابی ماشین می‌ توانید از بقیه کمک بگیرید. رانندگی در برف هنگام عبور از جاده‌ های فرعی این ریسک را دارد که ساعت ‌ها فرد دیگری از آن مسیر عبور نکرده و نمی ‌توانید انتظار هیچ کمکی را داشته باشید.

مطمئن شوید بخاری ماشین کار می ‌کند!

از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در زمستان رخ دهد این است که درجه هوا بسیار پایین آمده و نیاز داشته باشید که از بخاری ماشین استفاده کنید. از آنجا که ترافیک ‌های جاده ‌ای هنگام رانندگی در برف بسیار مرسوم هستند، ممکن است ساعت‌ها در میان طوفان گیر کرده و نبود بخاری می‌ تواند جان شما و دیگر مسافرین را به خطر اندازد. حتما قبل از اینکه سفر خود را آغاز کنید، از کار کردن بخاری ماشین مطمئن شوید.

فاصله ایمنی را رعایت کنید!

به دلیل لغزنده بودن سطح خیابان و جاده‌ ها، تمام عملکردهای خودرو با تاخیر زیادی انجام می‌ شوند. طبق تحقیقات با فشردن پدال ترمز، عملکرد آن 10 بار ضعیف ‌تر از حالت عادی شده و احتمال تصادفات نیز بیشتر می‌ شود. از این رو باید فاصله خود تا ماشین روبرویی خود را افزایش داده تا فرصت بیشتری برای متوقف کرده ماشین، در صورت بروز هرگونه حادثه، داشته باشید. حتی در این شرایط میدان دید رانندگان نیز کاهش پیدا کرده و همین امر می‌ تواند باعث شود که هر فرد دیرتر از حالت عادی ترمز بگیرد و تصادفات زنجیره ‌ای رخ دهد.

از دست ندید:  درباره تعمیرگاه ایران رنو بیشتر بدانیم خوبه

فاصله ایمنی را رعایت کنید!

هنگام سر خوردن ماشین دستپاچه نشوید!

از جمله اتفاقاتی که ممکن است برای هر راننده ‌ای هنگام رانندگی در برف رخ دهد، سر خوردن روی جاده یخ زده است. در چنین شرایطی سعی کنید خونسردی خود را بدست آورده و پای خود را از روی گاز یا ترمز بردارید. سپس باید به این نکته دقت کنید که انتهای ماشین به چه سمتی منحرف شده و فرمان را به همان جهت بچرخانید. با انجام همین دو عملیات ساده، از سرعت خودرو کاسته و کنترل آن نیز کم کم به دست شما باز خواهد شد.

خیلی زود برای خروج ماشین از داخل برف اقدام کنید!

اگر به هر دلیلی ماشین شما در میان توده ‌ای از برف گیر کرده است، باید سعی کنید تا قبل از یخ زدگی و از کار افتادن موتور، آن را نجات دهید. در ابتدا چرخ ‌ها را کاملا صاف کرده و سعی کنید که وزن خودرو را تا جای ممکن کم نمایید. سپس برف ‌های روی لاستیک را پاک کرده تا جلوی لیز خوردن دوباره آن را بگیرید.

خیلی زود برای خروج ماشین از داخل برف اقدام کنید!

سپس باید سعی کنید زیر سطح لاستیک ‌ها را با وسایلی بپوشانید که خودرو روی آن لیز نخورده و باعث ایجاد اصطکاکی حداقلی شود. مثلا گذاشتن چند تخته چوب به همراه کمک گرفتن از زنجیر چرخ می ‌تواند کاملا موثر باشد. با شتابی آرام ماشین را رو به جلو حرکت داده و سعی نمایید تا هنگام خروج کامل از برف، توقف نکنید.

چراغ‌ ها را روشن کنید!

یکی از نکات مهم نه تنها هنگام رانندگی در برف، بلکه در تمام زمان‌ ها این است که چراغ‌ های خود را روشن نگه دارید. برخی از رانندگان در این زمینه سهل انگاری کرده و در ساعات تاریکی هوا هم چراغ‌ های خود را روشن نمی‌ کنند. این کار هم امنیت سرنشینان خودرو و هم دیگر رانندگان را تهدید می ‌کند. هر زمان که شما به عنوان راننده دید محدود‌تری دارید، باید چراغ‌ های بیشتری را روشن کنید.

براساس استانداردهای موجود اگر شرایط جوی، مه و برف به گونه ‌ای بوده که دید شما کمتر از 100 متر باشد، باید حتما چراغ ‌های مه شکن را هم روشن کنید. البته بعد از اینکه دید شما افزایش پیدا کرد، مانعی برای خاموش کردن آن ‌ها وجود ندارد.

به پیچ‌ های جاده دقت کنید!

در زمان برف و یخبندان باید با سرعت پایین و دنده سنگین حرکت کنید؛ زیرا این کار مانع از لیز خوردن خودرو می‌ شود. اگر این مورد را رعایت کنید، دیگر نباید نگران پیچ ‌ها باشید. در غیر این صورت ممکن است پیج ‌ها و سرعت بالای خودرو، باعث شود تا کنترل از دست شما خارج شود.

اگر هم با وجود رعایت نکات، کنترل خودرو از دستان شما خارج شد، بدون وحشت تنها پای خود را از روی گاز بردارید. سپس سعی کنید تا خودرو را به سمت مناسب ببرید. اگر سرعت شما کم باشد، دوباره می ‌توانید کنترل خودرو را به دست گرفته و مانع از بروز حادثه ناگوار شوید.

حرف آخر؛ مهم ‌ترین نکات هنگام رانندگی در برف و یخبندان

در هنگام رانندگی در برف شما باید تمام حواس خود را جمع کنید تا حادثه ‌ای رخ ندهد. با این حال باز هم ممکن است برخی حوادث به صورت ناخواسته پیش بیاید که امنیت راننده و سرنشینان را با مشکل روبرو کند. یکی از محتمل ‌ترین آن ها، کم باد یا پنچر شدن لاستیک خودرو است. به همین دلیل همه رانندگان همیشه باید یک پمپ باد فندکی همراه خود داشته باشند.

توجه به سلامت قطعات خودرو و سرویس آن ها قبل از حرکت، آرامش سفر را برای رانندگی در برف و یخبندان دو چندان می کند. راننده باید به نکات مهمی مثل سرعت پایین جهت جلوگیری از سر خوردن و از دست دادن کنترل ماشین، فاصله با خودروی مقابل و حرکت در مسیرهای اصلی توجه داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×