» کسب و کار » چسب وکیوم ممبران چیست و چه کاربردی در کابینت سازی دارد؟
what-is-vacuum-membrane-glue
کسب و کار

چسب وکیوم ممبران چیست و چه کاربردی در کابینت سازی دارد؟

بهمن 10, 1402 02

در صنعت کابینت‌سازی از چسب‌های مخصوصی به نام چسب وکیوم ممبران استفاده می‌شود. اگر شما علاقمند به شناخت این چسب هستید، در ادامه محتوا، با ما همراه باشید.

مقدمه

کابینت یکی از اجزاء ضروری در ساختار و به عبارتی بدنه آشپزخانه است. کابینت بر اساس متراژ ساختمان می‌تواند در یک طبقه یا در دو طبقه، روی زمین یا به دیوار و در اندازه‌های مختلف ساخته و تعبیه شود. قرار گیری کابینت در آشپزخانه بر اساس دکوراسیون منزل شما، می‌تواند در وضعیت و جایگاه متفاوتی نصب شود اما معمولا مابین فضای یخچال، سینک ظرفشویی و گاز را احاطه می‌کند.

کابینت‌ها معمولا در انواع متنوع فلزی، چوبی، انزو، گلاس، کابینت ممبران و… تولید می‌شوند. با گسترش علم، فناوری و تکنولوژی سبک جدیدی از چوب‌های مصنوعی با نام MDF در ساختار کابینت‌ها و سایر وسیله‌های چوبی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

MDF در دو نوع کاور‌دار و خام تولید می‌شود. MDF خام بسیار شبیه چوب معمولی می‌باشد. منظم و یکدست بودن ساختار ام دی اف خام، یکی از تفاوت ها مابین ام دی اف با سایر چوب‌ها می‌باشد. نم‌دار شدن چوب در اثر رطوبت عاملی برای پوسیدگی آن است به همین دلیل نگهداری از چوب که بسیار حساس به رطوبت است، کار را بسیار دشوار ساخته، لیکن چوب خام نیاز به فرایندی دارد که استحکام بیشتری داشته باشد.

چسب وکیوم ممبرانچسب وکیوم کابینت ممبران

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، روکشی بر روی چوب‌های ام دی اف نصب می‌شود و جلوی نفوذ آب را می گیرد و این روکش ها امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد در صنعت چوب قرار گرفته است. کاور یا روکش PVC  تقریبا به شکل نایلون های رول شده در اندازه های گوناگون می‌باشد که به آن روکش وکیوم نیز می‌گویند. این محصولات توسط چسب‌های به خصوصی با نام چسب وکیوم ممبران چسبانده میشوند. این چسب های بخصوص موجب چسبیدن این روکش ها به سطح چوب ام دی اف و PVC می‌شود و به این سازه کابینت ممبران می‌گویند.

چسب وکیوم ممبران و کاربرد آن در صنعت کابینت سازی

از زمان‌های گذشته در منازل گنجه‌هایی برای قرار دادن وسایل و ظروف آشپزخانه تعبیه می‌شد. با پیشرفت علم کابینت‌‌ها جایگزین گنجه‌ شدند. این قفسه‌ها‌ی درب‌دار چند طبقه، همیشه موجب زیبایی خانه می‌شوند و برای بانوان اهمیت بسیار زیادی دارند. کابینت وظیفه‌ی حفاظت و پوشاندن ظروف و سایر وسایل برقی آشپزخانه را بر عهده دارد. با پیدایش چوب‌های PVC و ام دی اف در مدل‌های خام، کابینت‌ها شکل دیگری به خود گرفتند. این نوع چوب‌های مصرفی خام و بدون محافظ، استحکام و مقاومت در برابر رطوبت و حرارت از خود نشان نمی‌دادند.

در ضمن PVC و یا ام دی اف های خام و بدون روکش، جلوه و زیبایی به خصوصی نداشتند. بعد از پیدایش چسب‌ وکیوم ممبران Vacuum Membrane Adhesive، تحولی در صنعت کابینت ممبران رخ داد. این نوع چسب از جنس چسب‌های پلیمری بر پایه‌ی آب می‌باشد که  بر روی سطح  ام دی اف و یا PVC پخش می‌شود تا آماده چسباندن روکش وکیوم شود. چسب وکیوم بر روی لایه‌ی چوب ام دی اف (MDF)  قرار می‌گیرد و باعث اتصال روکش وکیوم به آن می‌شود. چسب وکیوم ممبران در دو نوع تک جزیی و دو جزیی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • چسب وکیوم ممبران دو جزیی: این روکش به علت پرس شدن و تخلیه‌ی کامل هوای بین کاور و لایه‌ی چوبی MDF، در مقابل سایر کاور‌ها از نفوذ ناپذیری، مقاومت، ماندگاری و دوام فراوان‌تری برخوردار است. ساختار چسب وکیوم دو جزیی به گونه‌ای است که به ده تا پانزده دقیقه زمان نیاز دارد که وکیوم و کارآمدی خود را نشان دهد. چسب وکیوم ممبران دو جزئی قیمت بسیار زیادی دارد. این نوع چسب نیاز به یک سفت کننده یا هاردنر دارد که با آن ترکیب شود و ترکیب یکنواختی را به وجود آورد.
  • چسب وکیوم ممبران تک جزیی: این نوع چسب، سفت کننده‌‌ای کپسولی دارد که تحت تاثیر دما و فشار باز می‌شود و برای اینکه به روکش PVC متصل ‌شود به راحتی اتصال پلیمر‌ها را از بین می‌برد. در گذشته میزان مصرف و استفاده از چسب برای اتصال قطعات چوبی بسیار زیاد بود اما با ورود این نوع چسب‌ها میزان چسب مصرفی مورد استفاده به طرز قابل توجه ای کاهش یافت. استفاده از این چسب بسیار مقرون به صرفه است.

برند های متنوع چسب وکیوم ممبران

کاربرد چسب وکیوم در صنعت کابینت سازی و بخصوص کابینت ممبران انکار ناپذیر است. این چسب در برندهای مختلفی تولید و عرضه بازار میشوند. از جمله این برندها که دارای اعتبار بالایی میباشند میتوان به  چسب وکیوم ممبران ریرا، چسب وکیوم ممبران میتراپل و چسب وکیوم ممبران رین باند اشاره کرد. این چند مورد از بهترین برندهای چسب وکیوم در ایران می باشند.  توصیه می کنیم هنگام استفاده از این محصولات به نکات ایمنی که شرکت ها در برگه دستوالعمل آنها نوشته اند عمل کنید. یکی از مواردی که در هنگام استفاده از این محصول باید توجه کنید دمای پیشنهادی است که شرکت تولید کننده بر روی دستورالعمل نحوه کار با چسب آورده است. دقت کنید چسب وکیوم دارای مواد پتروشیمی و شیمیایی بوده و حتما در هنگام استفاده از آن باید از لباس ایمنی و ماسک استفاده کنید.

نحوه استفاده چسب وکیومنحوه استفاده چسب وکیوم در کابینت ممبران

نحوه استفاده چسب وکیوم در کابینت سازی

چسب وکیوم ممبران به علت کاربردی بودن در صنایع چوب و بخصوص کابینت ممبران بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. از مزایای کابینت ممبران، زیبایی بسیار آنهاست. کابینت های وکیوم و یا همان کابینت های ممبران در ساخت آشپزخانه های مدرن و بروز و با تنوع بی نظیر روکش وکیوم ها که بر روی ام دی اف این کابینت ها قرار می گیرند، امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

از دست ندید:  درباره تعمیرگاه ایران رنو بیشتر بدانیم خوبه

مرسوم‌ترین نوع استفاده از چسب وکیوم بیشتر در زمینه‌ی اتصال روکش‌های چوبی PVC و یا همان روکش وکیوم ها به ورق های ام دی اف در صنعت کابینت‌سازی می‌باشد. محیطی که تمایل دارید از چسب وکیوم استفاده کنید، باید کاملا خشک و با دمای مناسب و عاری از هرگونه گرد و غبار باشد. در هنگام استفاده از چسب باید دقت کنید که چسب نباید گرم باشد. در مواقعی که نیاز به استفاده از چسب وکیوم ممبران دارید، با باز کردن درب چسب، از ایجاد ترکیب مساوی و یکنواخت آن اطمینان حاصل کنید.

در صورت یکنواخت نبودن ترکیب چسب وکیوم ممبران، ایجاد ایراداتی در حین کار همچون بروز مشکلات در حین اتصال این چسب مابین قطعات، بی کیفیت شدن این نوع چسب و غیره پدید می‌آیند. پیش از باز کردن درب چسب برای استفاده حتما آن را تکان دهید. قبل از آغشته کردن سطح به چسب وکیوم بهتر است لامپ‌های مخصوصی با نام چک لایت را تهیه کنید. لامپ چک لایت روشنایی و نور مورد نیاز برای جلوگیری از وقوع انواع مشکلات یا خطاها و نمایان کردن نقاط ضعف چسب زنی را فراهم می‌آورد.

نکاتی در خصوص این نمونه چسب

بعد از آغشته کردن چوب مورد نظر به چسب وکیوم ممبران به صورت یکنواخت باید آن را در فضای خنک و خشکی قرار دهید تا این محصول به طور کامل خشک شود. صبوری کردن و گذشت زمان برای خشک شدن چسب، از افت کیفیت چسب زنی، بروز نقاط ضعف و سایر مشکلات جلوگیری می‌کند.

آمیخته کردن دو مرحله‌ای لبه‌های کابینت به چسب نکته‌ی مهمی است که در هنگام آغشته کردن سطح به چسب وکیوم باید رعایت شود. با رعایت این نکته می‌توانید روند قدرتی، کیفیت کار، جدا نشدن لبه‌های کابینت از آن و… را بهبود ببخشید. هنگام استفاده از چسب وکیوم ممبران، باید روند زمانی را مورد توجه قرار دهید.

این کار برای عدم افت قدرت چسب زنی در دوره زمانی مشخص، بسیار اهمیت دارد. در صورت تمایل به کاهش روند خشک شدن، استفاده از شبکه‌ی گرمایی را توصیه می‌کنیم. مابین روند زمانی چسب کاری و نصب روکش نباید فاصله زمانی زیادی ایجاد شود. رعایت کردن مراحل توضیح داده شده موجب برخورداری از کیفیت مطلوب در پایان کار با این چسب می‌شود و از بروز مشکلات در روند چسب‌زنی، جلوگیری می‌کند.

زیبا سازی کابینت ها با استفاده از چسب وکیوم و روکش وکیوم

با پیدایش نسل جدید روکش‌ وکیوم یا روکش PVC، آرام آرام شرایط برای تولید روکش‌هایی با کیفیت بهتر، دوام بیشتر، مقاومت بسیار زیاد، ماندگاری مطلوب و غیره فراهم شد. پرس کردن پوشش PVC تحت تاثیر فشار بسیار زیاد، موجب ایجاد این نوع روکش می‌شود. با پیدایش چسب وکیوم ممبران و روکش وکیوم تحولی شگفت در انواع طرح‌ها ایجاد شد. این نوع روکش در بیشتر مکان‌ها مثل کابینت‌های آشپزخانه، تخت خواب‌ها، میز‌ها، مبلمان، صندلی‌ها، انواع کمدها و هرگونه وسیله‌ی چوبی دیگری قابل استفاده هستند.

روکش وکیوم موجب دوام و زیبایی بیشتری برای کابینت خانه‌ی شما می‌شود. این نوع پوشش دارای طرح‌ها و مدل‌های بسیار متنوعی می‌باشد که جلوه و زیبایی فضای آشپزخانه را چندین برابر می‌کند. رنگ‌های روکش وکیوم در انواع سفید، قهوه‌ای، نقره‌ای، طوسی، صدفی، طلایی و… تولید و خدمت مشتریان عرضه می‌شود. این رنگ‌ها را می‌توانید در هر دو سبک مدرن و قدیمی، که قیمت بسیار مناسبی دارند، مشاهده کنید و استفاده کنید.

 زیبا سازی کابینت ها با چسب و روکش وکیوم

زیبا سازی کابینت ها با چسب وکیوم و روکش وکیوم

مشخصات روکش وکیوم

طرح‌های روکش وکیوم را توسط دستگاه‌های بسیار پیشرفته بر سطح  ام دی اف خام (MDF) اولیه ایجاد می‌کنند و موجب جلوه‌ی استثنایی خانه می‌شوند. این روکش به علت پرس شدن و تخلیه‌ی کامل هوای بین کاور و لایه‌ی چوبی MDF، در مقابل سایر کاور‌ها از نفوذ ناپذیری، مقاومت، ماندگاری و دوام فراوان‌تری برخوردار است. عمر طولانی نیز از مشخصات این نوع پوشش می‌باشد.

با استفاده و طراحی اشکال سه بعدی کلاسیک که در این نوع پوشش موجود است، میتوان زیبایی بیشتری را برای خانه به ارمغان آورد. شما می‌توانید با انتخاب طرح و رنگ مناسب این نوع کابینت، از بودن در محیط دلخواه خود لذت ببرید. امیدواریم با مطالعه‌ی این محتوا و کسب اطلاعاتی در حیطه‌ی چسب وکیوم ممبران، انتخابی مناسب را برای طراحی پروژهای خود داشته باشید.

راه های مطمئن برای خرید چسب وکیوم ممبران

شما میتوانید چسب وکیوم ممبران را بصورت حضوری و یا بصورت آنلاین خریداری کنید. سایت های مختلفی این محصول را ارائه میدهند و در این زمینه فعالیت می کنند. سایت فروشگاهی چوب کالا یکی از معتبرترین سایت های عرضه کننده‌ی اینگونه محصولات است که میتوانید چسب وکیوم اصل را در برندهای معتبر از آن تهیه کنید. گسترش بازرگانی در زمینه‌ی تجارت الکترونیک و جلب رضایت و خشنودی مشتریان از جمله اهداف ارزشمند سایت چوب کالا می‌باشد. این سایت فروشگاهی جهت ارائه خدمات ایده‌آل در بستر اینترنت طراحی و احداث شده است. اگر مشتاق به کسب اطلاعات تخصصی بیشتر در خصوص چسب وکیوم ممبران و انواع مختلف آن هستید میتوانید با کارشناسان مجموعه چوب کالا تماس حاصل فرمایید.

 

4.3/5 - (3 امتیاز)

تعداد دیدگاهها: 2

  1. رسول

    خسته نباشید عالی

  2. علی

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×