» رشد و توسعه فردی » علت روشن ماندن چراغ سنسوردار
علت روشن ماندن چراغ سنسوردار
رشد و توسعه فردی

علت روشن ماندن چراغ سنسوردار

فروردین 21, 1402 30

آیا تا به حال با مشکل روشن ماندن چراغ سنسوردار روبرو شده‌اید؟ برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ سنسور حرکتی که با نام چشم راه پله نیز شناخته می‌شود، برای کنترل سیستم روشنایی پارکینگ‌ها و راه پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفظ امنیت با هزینه کمتر خواهد شد. هنگامی که این سنسور، حرکت افراد یا اجسام را تشخیص دهد، بطور خودکار چراغ‌ها را روشن می‌کند. اما اگر این سیستم به صورت یکسره عمل کند و خاموش نشود، نشان‌دهنده بروز یک مشکل است؛ در این زمان باید علت روشن ماندن چراغ سنسوردار مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه به روش عیب ‌یابی سنسور حرکتی راه پله از سری مقالات لرن دیلی می‌پردازیم.

علت سوختن چشمی راه پله

در این بخش بررسی می‌کنیم که علت روشن نشدن سنسور راه پله چیست؟ یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از نصب سنسور چشمی و تایمر راه پله بررسی کنید، وضعیت سیم‌کشی ساختمان است. هر سنسور چشمی به طور جداگانه یک سیم نول، یک سیم فاز و یک عدد سیم برگشتی به لامپ دارد. برای اینکه چشمی راه پله به درستی کار کند باید سیم فاز سنسور را به سیم فاز اصلی متصل کنید، سیم نول لامپ و سیم نول سنسور را نیز به سیم نول‌ها وصل نمایید، سیم برگشتی نیز باید به لامپ متصل گردد. یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث روشن خاموش شدن سنسور راه پله و سوختن آن می‌شود، جابجایی در اتصال سیم‌ها است. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید، روش نصب سنسور را در کاتالوگ قرار داده شده در جعبه اصلی مطالعه کنید.

”مطالعه مقاله: سیم کشی کولر آبی

مهم ترین علت روشن شدن خود به خود چراغ سنسوردار

یکی از ابزاری که برای کنترل سیستم روشنایی به کار می‌رود، چراغ سنسوردار است. از این چراغ‌ها برای مکان‌هایی نظیر پارکینگ، راه پله، اتاق پرو و مکان‌هایی که به روشنایی دائمی نیاز ندارند استفاده می‌شود. این چراغ‌ها با استفاده از امواج مادون قرمز به حرکت و حرارت واکنش نشان می‌دهند. تا زمانی که افراد در محدوده دید چراغ‌های سنسوردار قرار داشته باشند، جریان برق در مدار برقرار می‌ماند و نور محیط تامین خواهد شد. زمانی که محرک از محدوده دید چراغ خارج شود و مکان را ترک کند، به علاوه هنگامی که زمان تایمر به پایان می‌رسد، جریان برق ورودی به چراغ سنسوردار قطع می‌شود و چراغ خاموش خواهد شد. مزیتی که این چراغ‌ها دارند این است که زمان روشن ماندن و شدت نور آن‌ها قابل تنظیم است.

گاهی تفاوت ولتاژ علت روشن ماندن چراغ سنسوردار یا روشن شدن خود به خود آن است. در برخی مواقع نیز پس از طوفان، جریان برق افزایش می‌یابد و باعث می‌شود چراغ سنسور بدون وجود محرک و به صورت خود به خودی روشن شود. نصب نادرست چراغ‌ها و تنظیمات نامناسب حسگر نیز باعث روشن ماندن تایمر راه پله خواهند شد.

چراغ سنسور حرکت چقدر روشن می‌ماند؟

چه چیزی باعث روشن شدن چراغ سنسور حرکتی می‌شود؟

سنسور حرکتی که با نام‌های حسگر حرکتی، آشکارساز حرکتی، سنسور مادون قرمز، چشم راه پله، سنسور PIR و Motion Sensor شناخته می‌شود، یکی از تجهیزاتی است که این روزها به میزان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که پیش از این گفته شد، هیچگونه کلیدی برای خاموش و روشن کردن چراغ‌های سنسوردار وجود ندارد و این سیستم در صورت مشاهده هر گونه حرکت روشن خواهد شد. حال این سوال مطرح می‌شود که علت روشن ماندن چراغ سنسوردار چیست؟

معمولا در همه چراغ‌های سنسور حرکتی، از حسگر حرکتی PIR استفاده می‌شود تا بتواند به بهترین شکل حرکت افراد و اشیا را تشخیص دهد. عملکرد سنسور حرکت PIR به این صورت است که مادون قرمز منعکس شده از اجسام گرم موجود در محیط را تشخیص خواهد داد. زمانی که این جسم گرم تکان می‌خورد، سنسور PIR متوجه تفاوت دما می‌شود و در کمترین زمان چراغ‌ها را روشن می‌کند. از جمله حرکاتی که باعث به کار انداختن سنسور حرکتی می‌شوند می‌توان به حرکت ماشین‌ها، حرکت حیوانات وحشی، راه رفتن افراد و وزش باد گرم اشاره کرد.

در ساختار چراغ‌های سنسوردار از فتوسل نیز استفاده می‌شود. کارکرد فتوسل به این صورت است که حساسیت بالایی به نور دارد و زمانی که محیط تاریک است، چراغ‌ها را روشن می‌کند. علاوه بر این هنگامی که محیط روشن می‌شود، فتوسل این روشنایی را تشخیص داده و لامپ‌ها را خاموش خواهد کرد. از فتوسل برای نمای ساختمان‌ها و حیاط‌های دارای چراغ تزئینی استفاده می‌شود تا در شب به صورت خودکار روشن شوند.

از دست ندید:  نصب تلویزیون به دیوار

چراغ سنسور حرکت چقدر روشن می‌ماند؟

پس از اینکه چشم راه پله یا چراغ سنسور حرکتی روشن شد، تا زمانی که در میدان دید خود حرکتی را تشخیص دهد روشن می‌ماند. بلافاصله پس از اینکه حسگرها، گرما یا حرکت هیچ جسم متحرکی را تشخیص ندادند و زمان‌سنج نیز به اتمام رسید، چراغ‌ها خاموش خواهند شد. این زمان اضافی که برای اتمام زمان‌سنج است، با نام تنظیم زمان، تاخیر زمانی یا تایمر شناخته می‌شود. به طور کلی در بیشتر چراغ‌های سنسوردار می‌توان تایمر را از ۳۰ ثانیه تا حداکثر یک ساعت تنظیم نمود.

گاهی اوقات در اثر خرابی تایمر راه پله یا دیگر مسائل، مدت زمانی که چراغ سنسور حرکت روشن می‌ماند، افزایش می‌یابد و گاهی اوقات نیز اصلا خاموش نمی‌شود. در این هنگام باید هر چه سریع‌تر علت روشن ماندن چراغ سنسوردار را مشخص کنید و برای تعمیر آن اقدام نمایید.

علت روشن نشدن چراغ سنسوردار

علت روشن ماندن سنسور راه پله چیست؟

تا به حال برای نصب چراغ سنسور حرکتی اقدام کرده‌اید؟ در برخی موارد چراغ‌های سنسوردار پس از راه‌اندازی، دیگر خاموش نمی‌شوند و به صورت یکسره کار می‌کنند. همانطور که علت روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید را مورد بررسی و تعمیر قرار می‌دهید، باید علت روشن ماندن سنسور راه پله را نیز بررسی و عیب‌یابی کنید. در ادامه به ۵ علت روشن ماندن چراغ سنسوردار می‌پردازیم:

سیگنال‌های حرکتی در نزدیک سنسور

یکی از دلایلی که بر روشن ماندن چراغ‌های راه پله تاثیرگذار است، وجود سیگنال‌های حرکتی در اطراف و نزدیکی چراغ است. این سیگنال‌ها باعث فعال شدن سنسور حرکتی می‌شوند و چراغ‌ها را بطور مداوم روشن نگه می‌دارند. علاوه بر حرکت ماشین‌ها و راه رفتن افراد، وجود منابع گرمایی در نزدیک حسگر حرکتی PIR نیز باعث فعال شدن آن خواهد شد. تغییرات حرارتی مثل سیستم تهویه مطبوع یا حتی دستگاه‌های قهوه‌ساز باعث روشن ماندن لامپ‌های سنسوردار می‌شوند.

برای اینکه این مشکل را حل کنید، باید سیگنال‌های مزاحم را در اطراف حسگر حرکت PIR حذف نمایید. به علاوه می‌توانید ردیاب حرکت را کمی تغییر دهید تا دیگر سیگنال‌های حرکتی را دریافت نکند.

تنظیم تایمر طولانی

گاهی اوقات علت روشن نشدن چراغ سنسوردار یا خاموش نشدن آن، تایمر است. تایمرها معمولا مدتی پس از اینکه حرکتی را تشخیص ندادند خاموش می‌شوند. در برخی مواقع پس از تنظیم تایمر، چراغ سنسوردار حتی با وجود عدم محرک باز هم خاموش نمی‌شود. در این صورت تایمر به صورت یکسره عمل می‌کند و نیاز به ریست شدن دارد. علت خاموش نشدن تایمر راه پله هر چه که هست، معمولا با استفاده از ریست حل خواهد شد. برای حل مشکل تایمر طولانی و تعمیر سنسور آن، ابتدا تایمر را بر روی زمان کمی مثلا ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه قرار دهید. سپس مجددا عملکرد آن را بررسی کنید.

حساسیت بالای سنسور

حساسیت سنسور که با نام محدوده تشخیص نیز شناخته می‌شود، درجه حساس بودن سنسور حرکتی را تعیین می‌کند. زمانی که حساسیت سنسور را در درجات بالا قرار دهید، حسگر حرکتی قادر است تا حرکت افراد و اشیا را تا فاصله بسیار دور و حتی فاصله ۱۰ متری نیز تشخیص دهد. البته توجه داشته باشید که بالا بودن حساسیت سنسور باعث تشخیص حرکات بسیار کوچکی مانند حرکت برگ‌ها یا پرواز حشرات نیز خواهد شد. این حساسیت باعث می‌شود که سنسور راه پله شما دائما روشن بماند. برای حل این مشکل فقط کافی است که حساسیت سنسور را کاهش دهید.

از دست ندید:  از کار انداختن کنتور برق دیجیتال با آهنربا

نصب نامناسب سنسور

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند علت روشن نشدن چراغ سقفی سنسور دار یا دلیل خاموش نشدن آن باشد، نصب نامناسب سنسور است. گاهی اوقات افراد فراموش می‌کنند که پس از نصب، آشکارساز حرکت را تنظیم نمایند. سنسور حرکتی باید در جهتی که مد نظرتان است تنظیم شود و سیگنال‌های خارج از آن قسمت را تشخیص ندهد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید چراغ‌های سنسوردار حیاط بلافاصله پس از ورود افراد روشن شوند، باید سنسور حرکتی را به سمت ورودی تنظیم کنید. اگر سنسور حرکتی به خوبی تنظیم نشده باشد، همه افرادی که در آن محدوده در حال رفت و آمد هستند را تشخیص خواهد داد. بنابراین نصب نامناسب سنسور و سیم‌کشی غلط، علت روشن ماندن چراغ سنسوردار است.

سنسور حرکتی گیر کرده است

اگر چراغ سنسوردار شما قبلا به خوبی کار می‌کرد؛ اما الان دیگر خاموش یا روشن نمی‌شود، احتمالا گیر کرده است. گاهی نوسانات برق باعث می‌شوند که سنسور حرکتی در موقعیت روشن گیر کند و دیگر خاموش نشود. برای رفع این مشکل، برق را برای ۱۰ ثانیه خاموش کنید تا سنسور بتواند به حالت پیش فرض خود بازگردد؛ سپس هر گونه تغییر را مورد بررسی قرار دهید.

علت سوختن چشمی راه پله

چگونه چراغ سنسور حرکتی راه پله را ریست کنیم؟

در بخش قبلی با علت روشن ماندن چراغ سنسوردار آشنا شدید. در این بخش می‌خواهیم شما را با سریع‌ترین روش تعمیر چراغ سنسور دار راه پله آشنا کنیم. زمانی که با مشکلات چراغ سنسور حرکتی راه پله روبرو شدید، در اولین قدم می‌توانید برای ریست کردن سنسور اقدام نمایید. زمانی که هر یک از مشکلات زیر را مشاهده کردید می‌توانید با ریست کردن آن‌ها را برطرف کنید:

  • هنگامی که هیچگونه حرکت و جنبشی باعث روشن شدن چراغ‌ها نمی‌شود.
  • زمانی که هیچ حرکتی وجود ندارد اما سنسورها روشن می‌شوند و خاموش شدن آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد.
  • به نظر می‌رسد حساسیت سنسورها از حد نرمال خارج شده و کوچک‌ترین حرکتی باعث روشن شدن آن‌ها می‌شود.

اگر با حالت‌های ذکر شده مواجه شدید، می‌توانید سنسور حرکتی را ریست کنید. ریست کردن سنسور حرکتی به این صورت است که باید از قسمت جعبه برق ساختمان، سنسور را قطع یا خاموش و مجددا آن را وصل نمایید. ۳۰ ثانیه منتظر بمانید تا عملیات فعالسازی تکمیل گردد؛ سپس در محدوده دید سنسور حرکت کنید تا آن را تست کنید. اگر پس از ریست باز هم تغییری در عملکرد چراغ سنسور حرکتی راه پله مشاهده نشد، باید علت روشن ماندن چراغ سنسوردار یا سایر مشکلات توسط افراد متخصص بررسی و تعمیر شود.

چرا چراغ سنسور حرکتی روشن می‌ماند؟

بیشترین میزان از انرژی برق، صرف فراهم کردن روشنایی می‌شود. روشنایی هوشمند برای اصلاح مصرف برق و صرفه‌جویی در آن طراحی شده که بسیار موفق عمل کرده است. به طور کلی هنگامی که سنسور قصد خاموش کردن رله و به دنبال آن خاموش کردن لامپ‌ها را دارد، صدایی از رله به گوش می‌رسد. به عبارت دیگر زمانی که رله روشن یا خاموش می‌شود، صدایی تولید می‌کند. اگر این صدا به گوش رسید اما چراغ‌ها روشن ماندند، به این معنی است که رله دچار مشکل شده و به تعمیر نیاز دارد.

مدت زمانی که لامپ‌ها روشن می‌مانند توسط تایمر تعیین می‌شود. اگر تایمر در زمان تعیین شده خاموش نشود، چراغ سنسور حرکتی روشن می‌ماند. علت روشن ماندن تایمر راه پله نیز باید توسط افراد متخصص و آگاه در این زمینه بررسی شود.

4.7/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×