» رشد و توسعه فردی » پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس
پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس
رشد و توسعه فردی

پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس

مرداد 13, 1402 10

پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس غیرممکن نیست، اما ممکن است پس از برداشتن آن، اثری از چسب روی لباس باقی بماند. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود هنگام کار با چسب از لباس‌های مخصوص استفاده کنید. در ادامه روش‌هایی را توضیح می‌دهیم که به شما کمک می‌کند چسب ۱۲۳ را از روی لباس پاک کنید.

نحوه پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که پارچه دارای بافتی حساس است. بنابراین نمی‌توانید از پاک کننده‌های بسیار غلیظ مانند وایتکس برای از بین بردن لکه چسب استفاده کنید. وقتی چسب ۱۲۳ از برند معتبری باشد، چسبندگی آن بیشتر می‌شود و برداشتن آن از روی لباس دشوارتر می‌شود. البته چسباندن سطوح مختلف به قدرت زیادی نیاز دارد، اما اگر روی لباس بریزد، درآوردن آن دردناک می‌شود. در ادامه لرن دیلی به شما سه روش برای پاک کردن چسب ۱۲۳ از روی لباس را معرفی می‌کند.

روش اول پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس: سوهان زدن چسب

روش اول تراشیدن چسب است. این روش زمانی استفاده می‌شود که چسب زیادی روی لباس باشد. در این موارد ابتدا باید چسب خشک شده را تا جایی که می‌توانید بتراشید و سپس اقدام به پاک کردن لکه کنید.

ابزارهایی مانند سوهان، کاردک، لبه غیر تیز چاقو یا لبه قاشق ابزارهای مناسبی برای تراشیدن چسب از روی پارچه هستند. مواظب باشید در هنگام سوهان زدن به بافت پارچه آسیبی وارد نشود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که لایه‌های چسب از روی لباس پاک شود.

از دست ندید:  راهکارهایی کلیدی برای پاک کردن انواع چسب از روی لباس

روش دوم پاك كردن چسب يك دو سه از روی لباس: شستشو با آب و مواد شوینده

این روش برای اکثر لباس‌ها جواب می‌دهد. مخصوصاً اگر لباس بافت نازکی داشته باشد و با خراشیدن سطح آن چسب پاک نشود. برای شستن لکه چسب با آب مراحل زیر را دنبال کنید:

 • لباس‌ها را از شب تا صبح در ظرف آب سرد قرار دهید. مطمئن شوید که لکه کاملاً در آب فرو رفته است. همچنین می‌توانید چند قطره مواد شوینده را در آب بریزید.
 • لباس‌ها را از آب خارج کرده و روی لکه چسب مواد شوینده بریزید. برای این کار استفاده از مواد شوینده صابونی توصیه می‌شود.
 • با استفاده از قسمت دیگری از پارچه، لکه چسب را بمالید. این کار را تا جایی که ممکن است از بین ببرید، ادامه دهید.
 • اگر هنوز لکه پاک نشده است، دوباره لکه را در مواد شوینده فرو کنید و با مسواک یا برس آن را مسواک بزنید.
 • لباس‌ها را با آب گرم بشویید.
 • اگر لکه همچنان باقی مانده است، همین روند را تکرار کنید یا به روش بعدی بروید.

شستشوی پارچه

قبل از شروع از یک لکه بر لباس استفاده کنید. هنگامی که بیشتر لکه از بین رفت، لکه‌بر لباس را روی لباس خود بمالید. لباس را ماساژ دهید، سپس لکه را با آب سرد بشویید. برچسب نوع شستشو و دمای شستشوی لباس‌های خود را بررسی کنید. این کار باقی مانده نهایی را از بین می‌برد. بیشتر لباس‌ها را می‌توان در آب سرد یا خنک شست، اما اگر لباس شما برچسب مراقبتی ندارد، از آب سرد و چرخه ملایم استفاده کنید.

اگر زمان کافی برای شستن لباس ندارید، ناحیه آسیب دیده را با آب سرد و صابون بشویید، سپس محل را بشویید و با حوله خشک کنید. اگر لکه باقی ماند، لباس را دوباره بشویید. اگر لکه بسیار سبک است، ممکن است یک شستشوی دیگر تمام چیزی باشد که نیاز دارید.

اگر لکه هنوز قابل مشاهده است، ممکن است لازم باشد مرحله را تکرار کنید و زمانی که لکه کاملاً از بین رفت، لباس را خشک کنید.

مطمئن‌ترین راه این است که اجازه دهید لباس در هوا خشک شود، اما اگر کاملاً مطمئن هستید که لکه از بین رفته است، می‌توانید از خشک کن استفاده کنید. اگر بعد از شست و شو متوجه لک شد، آن را در خشک کن قرار ندهید، زیرا این کار فقط لکه را برطرف می‌کند. در صورت باقی ماندن آن، دوباره آن را بشویید. یا از خشکشویی استفاده کنید.

از دست ندید:  6 راه حل برای اینکه چطور جای چسب نواری را پاک کنید

لکه چسب ۱۲۳ را با استون از روی لباس پاک کنید

بهتر است از روش‌هایی که در اینجا آموزش دادیم به ترتیب استفاده کنیم. یعنی ابتدا تا جایی که امکان دارد چسب ۱۲۳ را بردارید سپس طبق روشی که توضیح دادیم لباس‌ها را با آب و مواد شوینده مناسب بشویید و در نهایت اگر لکه همچنان باقی ماند سراغ استون یا سرکه بروید.

 1. پارچه را یک شب تا صبح در ظرفی حاوی آب سرد قرار دهید.
 2. یک تکه پنبه یا اسفنج را به استون یا سرکه آغشته کنید.
 3. پنبه را با فشار زیاد روی نقطه چسب بکشید.
 4. سرکه یا استون استحکام بافت چسب را از بین می‌برد. پس از چند دقیقه مالش با پنبه روی سطح پارچه، باقی مانده چسب را از بین ببرید.

به یاد داشته باشید که برخی از پارچه‌ها به استون و پاک کننده‌های قوی حساس هستند و آسیب می‌بینند. بنابراین قبل از برداشتن چسب ۱۲۳ از روی لباس، مطمئن شوید که استفاده از موادی که گفتیم به لباس آسیب نمی‌رساند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×